szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az előzetes tervek szerint hivatalosan július elsejétől válik a cég székhelyévé az osztrák főváros.

A kormány által elüldözött és Bécsbe költözött Közép-Európai Egyetemet követi a vagyonkezelő cége is – ez derül ki a Cégközlöny április 20-i számából, amit az Mfor szúrt ki.

A CEU Ingatlankezelő SE Zrt. (székhely: 1051 Budapest, Nádor u. 9.) részvényesei, a The Central European University és a Scholar Support Fund 2023. március 30-án elhatározták a társaság székhelyének Ausztriába történő áthelyezését – olvasható a dokumentumban.

A cég tervezett új bécsi címe megegyezik a CEU kampusz címével, a székhelyváltásnak azonban még vannak egyéb adminisztratív követelményei is, a tervek szerint a vagyonkezelő július elsejétől tud majd működni az osztrák fővárosban.

Az egyetemet a kormány üldözte el azáltal, hogy teljesíthetetlen feltételeket szabott a számára, majd megalkotta a Lex CEU néven elhíresült (és azóta az Európai Bíróság által elkaszált) törvényt, ami megtiltotta az egyetem számára, hogy diákokat vegyen fel az amerikai akkreditációjú mester és doktori képzéseire Budapesten. Ezt követően a CEU Bécsbe költözött, és mostanra Ausztria harmadik legjobb egyetemeként jegyzik.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a CEU teljes egészében elköltözött volna Magyarországról, tartanak például ingyenes, mindenki által látogatható kurzusokat, otthont adnak a Blinken OSA Archívumnak, amelynek szervezésében fut például Ungváry Krisztián előadássorozata is.

„A történelem tanulmányozása előtt a történészt kell tanulmányozni" - Ungváry Krisztián előadásán jártunk

Lehet-e bíró a történész? Miért fontos morális ítéletet alkotni a múltról? Milyen szempontok alapján érdemes mérlegelni a történeti narratívák között? A mi történetünk-e a történelem? Mi a különbség egy autoriter állam és egy demokrácia múltfelfogása között? Mi köze a történetírásnak a történész személyéhez?

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Domány András Itthon

Alkotmánybíróság: Nem érte jogsérelem a CEU-t

A Sulyok Tamás Ab-elnök vezette tanács szerint valójában nem érte jogsérelem a Bécsbe menekült egyetemet. Az mellékes, hogy ténylegesen öt éve nem oktat – mert nem oktathat – Budapesten.