Kicsinyes bosszútól az "atomcsapásig" – így bünteti az Orbán-kormány a vele szembemenőket

9 perc

2023.02.28. 04:30

Újból veszélyezteti a kormány az uniós forrásokat azzal, hogy egyik napról a másikra lenullázza a Magyar Orvosi Kamarát, miután a szervezet tiltakozó akciója érzékenyen érinti a céljait. Az EU hiába követelte, hogy a jogszabálytervezetekről egyeztessen a kormány, a büntető tempóba ez nem fér bele. A kormánynak nem ez az első – és minden bizonnyal nem is az utolsó – ilyen húzása. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy rögtön a kezdéskor páros lábbal szállt bele az Alkotmánybíróságba, amely megsemmisítette a 98 százalékos különadót. Cikkünkben összeszedtük a bosszúálló kormányzás több jellegzetes példáját.

Politikai bosszút állt a kormány a Magyar Orvosi Kamarán – véli a szervezet és Kunetz Zsombor egészségügyi elemző azok után, hogy egy sürgősséggel benyújtott törvényjavaslat értelmében

  • azonnali hatállyal megszűnik a kötelező orvosi kamarai tagság (csak az marad, aki úgy nyilatkozik),
  • a nem kamarai tagok is praktizálhatnak,
  • az etikai eljárások – a folyamatban lévőkkel együtt – pedig átkerülnek a MOK-tól az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.

A kormány arra hivatkozik, hogy a MOK visszaél a helyzetével és veszélyezteti a betegellátáshoz való alkotmányos alapjogot, mikor arra buzdítja a háziorvosokat, hogy ne írják alá az új ügyeleti szerződésüket. Az etikai eljárásokat pedig egy csúsztatás miatt veszik el: napok óta kommunikálják, hogy a MOK etikai eljárást indított olyan háziorvosok ellen, akik aláírták az ügyeleti szerződést.

Uniós pénzeket kockáztat a kormány az orvosi kamara élve boncolásával

A magyar kormány jogalkotási tervének, amely a Magyar Orvosi Kamara kivéreztetéséhez vezetne, számos uniós következménye lehet. Ezek egy része azonnali hatású, másik része pedig hosszú távú, illetve a várható fejlemények részben a jogállamisággal, részben pedig az uniós forrásokkal kapcsolatosak. Pontosabban: akárhogy is, de mindenképpen hatással van ez a lépés az EU-s pénzekre.

A MOK szerint a valóság ezzel szemben az, hogy egy megyei kollegiális vezető háziorvossal szemben éltek etikai panasszal, aki "fenyegetéssel, súlyos értékítélettel, félrevezető információkkal igyekezett rávenni háziorvos kollégákat a szerződések aláírására". Aláíró háziorvosok ellen viszont nem indult eljárás. Kincses Gyula kamarai elnök korábban a hvg360-nak adott interjúban arról is beszélt, az ügyeleti szerződések alá nem írásával nem veszélyeztetik a betegellátást, hiszen a régi ügyeleti rend egy megyén kívül mindenhol működik, a tét csupán annyi, hogy az ország többi részén csúszással vezetnék be.