Így dulakodtak a parlament lépcsőjén - videó
Miután a parlament elfogadta a CEU ellehetetlenítésének lehetőséget biztosító jogszabálymódosítást, ezrek tüntettek az ország külföldön legismertebb egyetemének megmentéséért.
Miután a parlament elfogadta a CEU ellehetetlenítésének lehetőséget biztosító jogszabálymódosítást, ezrek tüntettek az ország külföldön legismertebb egyetemének megmentéséért.
Délután ötkor kezdődött a CEU működését ellehetetlenítő törvény elleni tiltakozás, a kemény mag csaknem 6 órán át kitartott.
A német külügyminisztérium európai ügyekért felelős államminisztere, Michael Roth szerint érthetetlen, hogy miért volt szükség a magyar felsőoktatási törvény módosítására.
George Pataki, New York állam magyar származású volt kormányzója, a CEU kuratóriumának tagja is kiállt az egyetem mellett.
A szavazáson részt vevő 161 képviselőből 123-an mondtak igent a Közép-európai Egyetemet lehetetlen helyzetbe hozó törvénymódosításra kedden a parlamentben, miközben 38-an ellene szavaztak. 38-an nem voltak jelen. Orbán Viktor kissé csalódott volt, több kormánypárti támogatóra számított. Az Országgyűlés jegyzőkönyve alapján az alábbi képviselők szavazták meg a javaslatot.
Több cseh egyetem és kulturális intézmény is nyílt levélben állt ki a CEU mellett.
A rendőrségi sorfalat taszigálják azok a tüntetők, akik a Nádor utcából vonultak át a Kossuth térre.
Nyílt levélben szólította fel Áder János államfőt a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, hogy ne írja alá a CEU ellehetetlenítésére alkalmas törvénymódosítást.
Dulakodásba fordult kedd este a Parlament előtt a lex-CEU ellen korábban a Közép-európai Egyetemet élőlánccal körbe vevők a Kossuth tér elé vonulók tüntetése. A CEU-nál Áder Jánostól a törvény ellen vétót követelők az Országháznál azt kérték a kaput elálló rendőröktől, hadd tűzhessenek ki az épületre EU-zászlót. Utóbbit végül Kunhalmi Ágnes szocialista képviselő tette meg.
Altusz Kristóf helyettes államtitkár bekérette szerdára a budapesti amerikai és német nagykövetség ideiglenes ügyvivőjét a felsőoktatási törvény ügyében - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM).
Orbán úr stratégiája megejtően egyszerű. Ha valaki azt mondja neki: „miniszterelnök úr, az ön koncepciója téves”, erre azt válaszolja: „ön nem magyar”.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a CEU az elmúlt napokban folyamatosan megtévesztette a közvéleményt, beleértve nemzetközi tekintélyű tudósokat és szervezeteket.
A Demokratikus Koalíció (DK) népszavazási kezdeményezést indít, hogy megakadályozzák a CEU megszüntetését.
"Arány lehetett volna jobb is" - mondta Magyarország miniszterelnöke. Amikor arról kérdezték, miben különbözik az ő ösztöndíját finanszírozó Soros György a mostanitól, azt mondta, "óvodás is voltam a kommunisták idején, mégse szolgálom a kommunistákat".
Indulatos a CEU-elleni törvény után az egyetemen tartott sajtóesemény - ilyen kérdések hangzottak el: "milyen kormány az, amely arra kényszeríti a polgárait, hogy vegyék ki gyerekeiket az iskolából?"A CEU rektora szerint a törvény betarthatatlan, és Áder Jánoshoz fordul, hogy alkotmányossági kontrollra küldje a törvényt az aláírása előtt. Az egyetem vezetőségének tagja arról beszél, példa nélküli, hogy egy EU-s tagállam megtámad egy amerikai intézményt. A CEU Budapesten akar maradni. Az amerikaiak állítólag felveszik a kapcsolatot Orbánnal, hogy megoldják a helyzetet.
A köztársasági elnök kezében a lehetőség, hogy ebben a formájában ne léphessen hatályba a lex CEU, de őt egészen más kötötte le kedden.
Michael Ignatieff szerint a CEU közössége az összes magyar felsőoktatási intézmény oktatási szabadsága mellett állt ki. Levelében azt írta, hogy minden lehetséges alkotmányos eszközt be fognak vetni az egy nap alatt elfogadott lex CEU ellen.
Érezhető indulattal, keményen hitet tettek a CEU mellett a Reggeli Show máskor többnyire csak viccelődő műsorvezetői. "Sosem volt jó világ, ahol az állam mondta meg, hogy mit taníts és mit tanulhatsz. Ez sötét múltat idéz" - mondták. Aztán el is viccelődtek Andy Vajnán, aki majd behívatja őket emiatt az adás miatt.