Eldőlt a CEU sorsa: megszavazták az egyetemet ellehetetlenítő törvényt
Egy nap alatt lezavarta az Országgyűlés a lex CEU szigorítását, vitáját és szavazását.
Egy nap alatt lezavarta az Országgyűlés a lex CEU szigorítását, vitáját és szavazását.
Az MSZP EP-képviselő szerint csak a szélsőséges politikusok és Szájer József maradt ülve.
A CEU elüldözésével megannyi európai kutató program vándorolna át más országok területére, súlyos eurómilliókat költenének el más országokban. Vélhetően rengeteg tanár követné az egyetemét, tehát agyelszívást is kiválthat a lépés. De még az ukrán nyugatos törekvések is megéreznék a dolgot.
A tavaly leköszönt John Shattuck szerint a kormány azért vegzálja a CEU-t, mert szüksége van egy "liberális mumusra".
Az osztrák egyetemi konferencia elnöke szerint Bécsben, Grazban vagy Klagenfurtban is lenne hely a CEU-nak. A bécsi polgármester-helyettes már elvileg meg is hívta a CEU-t a városba.
Sürgősséggel tárgyalta és fogadta el ma a Parlament az immár egyértelműen a CEU ellen hozandó törvénymódosítás vitáját és szavazását. Ebben a cikkben követtük a vitát percről percre.
A lex CEU-t jegyző Emmi-miniszter a parlamentben beszélt a Soros György által alapított egyetem sorsáról.
Ha kedden elfogadja a parlamenti többség a CEU-t ellehetetlenítő törvénymódosítást, az államfő még mindig megakaszthatja a folyamatot.
Főleg pszichológusok és neurológusok, köztük 2 újabb Nobel-díjas professzor írta alá a levelet.
A tiltakozók délután 5-kor állnák körbe a CEU-t, ha ma átmegy az ellene hozott javaslat a parlamenten.
A miniszterelnöki magyarázatot követően immár teljes az egyetértés a kormánypárti padsorokban. Mindenki érteni véli, miért kell rendet vágni a külföldi egyetemek között úgy, hogy annak a "Soros-egyetem" legyen a kárvallottja – ez derült ki a Fidesz–KDNP hétfői frakcióülése után. Orbán Viktor szerint a tiltakozás várható volt, és a nyomás fokozódása előtt mindent el kell rendezni. A törvénytervezeten tovább szigorítottak.
A CEU körül támasztott bizonytalanság nem csupán az egyetem, hanem az egész magyar felsőoktatás működési környezetébe vetett bizalom megkérdőjelezését jelenti – olvasható abban a nyilatkozatban, melyet a Szegedi Tudományegyetem mind a tizenkét karának dékánja aláírt.
A volt államfő is támogatja a CEU ügyét, azt írta, alapvető érdekünk, hogy a felsőoktatást az Alaptörvénnyel összhangban szabályozzák.
A külföldi egyetemek működéséhez szükséges nemzetközi szerződés föderatív államokat érintő pontosítására fogadott el változtatásokat az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának kormánypárti többsége hétfő esti ülésén. A CEU rektorhelyettese, Enyedi Zsolt a Hír TV műsorában azt mondta, ezzel világossá vált, hogy meg akarják szüntetni az intézmény működését.
A kormányszóvivő mint volt CEU-diák vett volna részt a hétfő esti kerekasztal-beszélgetésen.
A 47 ország 850 intézményét tömörítő Európai Egyetemek Szövetsége is elítéli a CEU-t hátrányosan érintő módosító javaslatot.
A CEU megszüntetésének szándéka egy téves, tragikus, de legitim politika eleme.
Valamennyi, a CEU-s öregdiákok találkozójáról készült fotó és bejegyzés eltűnt a New York-i magyar főkonzulátus Facebook-oldaláról.
A legnevesebb egyetemek magyar hallgatói a Balog Zoltánnak és nagykövetnek írt levélben védik meg a CEU-t.
A Jobbik elnöke elmondta, hogy miért támogatja pártja a CEU ügyét, illetve hogy kapnak-e majd a Fideszről szóló információkat Simicska Lajostól a kampányban.