Mindenhol ott van az emberi DNS, és ez komoly probléma is lehet
A Floridai Egyetem kutatói szerint olyan jó minőségben van jelen a vízben, a földben és a levegőben is az emberi DNS, hogy abból még a genetikai mutációkat is ki lehet mutatni.
A Floridai Egyetem kutatói szerint olyan jó minőségben van jelen a vízben, a földben és a levegőben is az emberi DNS, hogy abból még a genetikai mutációkat is ki lehet mutatni.
Az Egyesült Királyságban 2018 óta van lehetőség arra, hogy a genetikai rendellenességek kiszűrése érdekében három szülő génjeit alkalmazzák a mesterséges megtermékenyítésnél.
Az oroszországi Gyenyiszova-barlangban talált húszezer éves szarvascsont medálból sikerült egy őskori nő DNS-ét kivonnia egy tudóscsoportnak.
Fontos felfedezést tettek a londoni Francis Crick Intézet szakemberei: az ősi vírusok maradványai, melyek évmilliókat töltöttek a DNS-ünkben elrejtőzve, segíthetnek leküzdeni a rákot – elképzelhető, hogy egyszer egy rák elleni vakcina fejlesztésében is szerepet játszhatnak.
Több mint 60 évvel ezelőtt figyeltek fel a biológusok arra, hogy az emberi genom hárommilliárd bázispárjának csak körülbelül a két százaléka kódol fehérjéket, a fennmaradó 98-99 százalék látszólag semmilyen célt sem szolgál. Ez idő tájt egyesek haszontalan, „szemét DNS-nek” minősítették ezeket. Ez a hozzáállás idővel megváltozott.
Az eddigi elképzelésektől eltérő modellt állítottak fel brit kutatók az öregedéssel kapcsolatban. A hagyományos nézet szerint az öregedést a szervezet „hardverének” véletlenszerű károsodásai okozzák. Ha viszont ez így van, akkor miért megy végbe egységesen a korosodás? – tették fel a kérdést a Birminghami Egyetem szakemberei.
Bár nők nem voltak a svéd haditengerészet tagjai között a 17. században, rövid utakra vendégként jelen lehettek a hajókon. Így kerülhetett a Vasa nevű hadihajó fedélzetére az a nő, aki a legénység többi tagjával együtt vesztette életét a hadihajó első útján.
Beethoven levágott hajából nyertek ki DNS-t a kutatók, akik össze tudták rakni a zeneszerző genomját – ebben pedig genetikai betegségek jeleit találták.
CorrectKin névre keresztelték a Szegedi Tudományegyetem kutatói azt archeogenetikai eljárást, amivel akár negyedfokú rokonság is megállapítható két ember földi maradványai alapján.
A Celestis nevű amerikai vállalat 240–480 millió kilométerre a Naptól állítana pályára egy, négy volt amerikai elnök maradványait őrző szerkezetet.
Az amerikai Dél-Karolinai Egyetem kutatói szerint egyértelmű különbség mutatkozik a csernobili, és a világ más táján élő kutyapopulációk DNS-e között.
Hiányzik a franciaországi hiúzok fennmaradásához szükséges genetikai sokféleség, ami veszélybe sodorja a fennmaradásukat. Az állatból több mint 120 felnőtt egyed él, azonban a populáció génjeinek változatossági szintje mindössze 38 állattal egyenértékű.
Több szempontból is megkönnyítheti a harcsatenyésztést a Auburn Egyetem munkatársainak elgondolása: a halak így ellenállóbbak lehetnek a betegségekkel szemben, és kisebb eséllyel szaporodnak, aminek szintén van jelentősége ebben az esetben.
Meglepő megállapításra jutottak az UV-lámpák hatását vizsgáló amerikai kutatók, a kibocsátott sugárzás szerintük növelheti a bőrrák korai kialakulásának kockázatát a kezeken.
A legutóbbi jégkorszakban élt, vadászó-gyűjtögető populáció tagjainak maradványaira bukkantak német kutatók.
Modern emberi DNS felhasználásával vizsgálták kutatók, hogy mikor vállaltak gyereket a nők és a férfiak az elmúlt 250 ezer évben. Kiderült, a férfiak életében átlagosan évekkel későbbre tolódott a gyermekvállalás a nőkhöz képest.
Argentínában az 1976–1983 közötti véres diktatúra ideje alatt egyes becslések szerint a katonaság akár ötszáznál is több gyermeket rabolhatott el a szüleitől. Most sikerült azonosítani egy DNS-vizsgálattal a 131. gyermeket.
Évtizedek óta nyomoznak az amerikai rendőrök, hogy kiderítsék, ki lehetett az a kisfiú, akinek holttestére egy kartondobozban találtak rá. Egy alkalommal még az is felmerült, hogy magyar menekült volt.
A dán és a brit kutatók a grönlandi talajból vettek mintát, hogy megnézzék, milyen környezeti DNS-mintákat tartalmaz. Az eredményre éveket kellett várni, de megérte.