szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Királyságban 2018 óta van lehetőség arra, hogy a genetikai rendellenességek kiszűrése érdekében három szülő génjeit alkalmazzák a mesterséges megtermékenyítésnél.

Hét évvel ezelőtt, 2016 májusában született meg a világ első olyan babája, aki nem két, hanem három szülő DNS-ét hordozza: két anyáét és egy apáét. Édesanyja örökletes genetikai betegsége miatt ugyanis a megtermékenyítés előtt igénybe vették egy donor, egy másik nő „segítségét”. A beavatkozást Mexikóban végezték el amerikai orvosok egy jordán házaspáron.

A The Guardian jelentése szerint most az első ilyen brit baba is világra jött. A magzat IVF eljárással (in vitro fertilizációval) jött létre, amit a köznyelv lombik programként ismer. A cél az volt, hogy megakadályozzák, hogy a gyerek gyógyíthatatlan betegségeket örököljön.

A mitokondriális adományozás során a szülőktől származó spermium és petesejt mellett egy harmadik féltől származó mitokondriális DNS is jelen van a történetben. Ez mentes az anya által hordozott genetikai mutációktól, így az nagy valószínűség szerint nem öröklődik tovább a gyermeknek.

A donortól csak kis mennyiségű, nagyjából 37 génnel rendelkező anyag kerül be a folyamatba.

AFP / DPA / Klaus-Dietmar Gabbert

A lap azt írja, a természetes megtermékenyülés során fennáll a veszélye annak, hogy a gyermek súlyos genetikai betegségeket örökölhet, és azok ki is ütközhetnek rajta. Az Egyesült Királyságban minden 6000 gyermekből egy szenved a mitokondriális rendellenességtől.

Az ember 20 000 génjének nagy része a test szinte minden sejtmagjában megtalálható. De minden sejtmag körül több ezer mitokondrium található, amelyek saját génekkel rendelkeznek. Ezek a megfelelő működésük során létfontosságú energiát biztosítanak a szerveinket alkotó sejteknek. A mitokondriumokat károsító mutációk általában az energiaéhes szöveteket érintik leginkább: az agyat, a szívet, az izmokat és a májat. Ezek a gyermekek növekedésével folyamatosan gyengülnek, nem képesek ellátni a feladataikat.

Elcserélt embriók miatt egymás gyerekeit szülte meg két nő Amerikában

Az egyik párt már a születéskor elfogta a gyanú, mert a gyereknek sötétebb volt a bőrszíne, mint nekik.

Az Egyesült Királyságban még 2015-ben módosították a törvényeket úgy, hogy az eljárás engedélyezett legyen. Később a newcastle-i klinika kapott engedélyt a beavatkozás elvégzésére. Angliában azt engedélyezik, hogy az anya megtermékenyített petesejtjének sejtmagját az osztódás megindulása előtt átültessék a donor megtermékenyített petesejtjébe, amelyből előzőleg kivonták a sejtmagot. Az így létrehozott embriót ültethetik be ezután az anya szervezetébe. Az első eseteket 2018-ban hagyták jóvá, és összesen 30 pár kapott zöld utat.

Hogy pontosan kik ők, azt nem lehet tudni, azt viszont igen, hogy több baba is született már az eljárásnak köszönhetően. A kutatók szerint azonban a beavatkozás kockázatos lehet az embrió fejlődése és a baba élete szempontjából.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!