szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fontos felfedezést tettek a londoni Francis Crick Intézet szakemberei: az ősi vírusok maradványai, melyek évmilliókat töltöttek a DNS-ünkben elrejtőzve, segíthetnek leküzdeni a rákot – elképzelhető, hogy egyszer egy rák elleni vakcina fejlesztésében is szerepet játszhatnak.

A Nature folyóiratban közölt tanulmányból kiderül, hogy ezek az ősi vírusmaradványok akkor aktiválják magukat, amikor a rákos sejtek már irányíthatatlanná válnak – így akaratlanul is segítve az immunrendszert a tumor célzásában és támadásában.

A kutatók vakcinák kifejlesztésére használnák a felfedezést – ezek pedig erősíthetnék a rák kezelését, vagy éppen megelőzhetné a daganatos sejtek kifejlődését.

Ahogyan a BBC írja, a szakemberek kapcsolatot fedeztek fel a tüdőrák túlélési esélye és az immunrendszer részét képező, úgynevezett B-sejtek között – ezek a tumorok körül szoktak tömörülni, és antitesteket termelnek.

Az évtized végéig elkészülhet a rák ellenszere, és ez Karikó Katalinnak is köszönhető

A koronavírus ellen kifejlesztett mRNS-vakcinák hihetetlen mértékben felgyorsították az eddig gyógyíthatatlan betegségek ellenszerének kutatását; a Moderna vezetője szerint akár öt éven belül vakcina készülhet rák ellen is.

Ezek szerepe a tüdőrák kezelésében eddig tisztázatlan volt, több, állatokon végzett kísérlet, és emberi minták vizsgálata azonban rávilágított arra, hogy még napjainkban is próbálnak küzdeni a vírusok ellen.

Julian Downward, az intézet kutatási igazgatója kiemelte: kiderült, hogy az antitestek felismerik az úgynevezett endogén retrovírusok maradványait.

Egyes retrovírusok már több tízmillió éve része a genetikai kódunknak, míg olyanok is akadnak, amelyek néhány ezer éve kerültek a DNS-ünkbe.

A rákos sejtben káosz uralkodik, eltűnik a retrovírusok egykoron szoros kontrollja. Bár ezek az ősi, genetikai utasítások már képtelenek komplett vírusokat feltámasztani, azonban létrehozhatnak olyan vírusmaradványokat, amelyek elégségesek ahhoz, hogy az immunrendszer észlelje a vírusveszélyt.

Áttörést értek el a bőrrák gyógyításában, „varázslatról" beszélnek a tudósok

Az amerikai Stanford Egyetem kutatói a bőrön is megtalálható baktérium, a Staphylococcus epidermidis genomját módosították, így nemcsak megtámadta a bőrrákot, de el is tüntette a tumort.

„Elhiteti az immunrendszerrel, hogy a tumorsejtek fertőzöttek, és megpróbálja felszámolni a vírust, így ez egyfajta riasztórendszer” – magyarázta George Kassiotis professzor.

Az antitestek végezetül elpusztítják a rákos sejteket, amelyeket az immunrendszer fertőzöttnek vél. A vakcina kifejlesztéséhez ugyanakkor még további kutatások szükségesek, de ez is fontos lépése lehet a rák elleni küzdelemnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!