Orbán-beszéddel indul újra a munka a Parlamentben
Két hétig szünetelt a parlamenti munka a kampány időszakában. Hétfőn 13 órakor a miniszterelnök beszédével indul újra az élet a T. Házban.
Két hétig szünetelt a parlamenti munka a kampány időszakában. Hétfőn 13 órakor a miniszterelnök beszédével indul újra az élet a T. Házban.
Az Országgyűlés jövő heti ülésén szavazati joggal ruházhatja fel az ülést vezető elnököt a házszabály módosításával. Hétfőtől a leendő tárcavezetőket is meghallgatják a bizottságok, pénteken pedig várhatóan esküt is tehetnek a harmadik Orbán-kormány tagjai.
Hétfőn megkezdődik az új parlament első, valódi munkanapja, amit mi mással is tisztelhetnének meg jobban, minthogy rögtön eltérnek a friss, ropogós, épp hogy hatályba lépett házszabálytól, és természetesen visszamenőleges hatályú törvénnyt alkotnak. Teszik mindezt a devizahitelesek érdekében, de már most látszik, hogy az új rendszer több pontos is finomhangolásra szorul.
Bemutatták az Országgyűlés megújult üléstermét, amelyben a parlament lecsökkent létszámához igazodva kevesebb ülőhely, de több mozgástér várja a képviselőket. A három hónapig tartó munka során az eredeti, 1902-es tervek alapján dolgoztak az asztalosok, akik olyan részletekre is figyeltek, amiket a hétköznapokon csak kevesen fognak látni. Visszakerült az ülésterembe az eredeti elnöki szék is, aminek van egy érdekes kényelmi funkciója is, de a konnektorprobléma nem oldódik meg.
Orbán Viktor beszédével kezdődik hétfőn a parlament véghajrája, és valószínűleg ez nyitja meg az igazi választási kampányt is. Túl sok dolga nem maradt a képviselőknek, csak újra el kell fogadniuk két, államfői vétó miatt visszakerült törvényt, rá kell bólintaniuk az orosz atomszerződésre, és meg kell választaniuk az állambiztonsági múlt feltárásáért felelős bizottság tagjait. A legutolsó ülésen pedig elfogadják az új házszabályt, amivel meghatározzák a következő, immár 199 fős parlament működési kereteit.
Ismét trükkös módon kerül meg egy maga alkotta szabályt a Fidesz, hogy még jobban felpörgesse a parlamenti munkát. Egy másik ügynek, a földvisszaszerző inkviziciónak viszont harmadjára kell nekifutni, hiszen eddig kétszer is elnapoták. Két év után leporolja az Országgyűlés a népszavazásokról szóló törvényt, talán megunták, hogy már a seggnyalásról is népszavazást szeretne valaki. Jön a választók törvényes utaztatása, 70 éves koruk után is ítélkezhetnek az alkotmánybírók, és a Nemzet Művésze lesz egy cirkuszosból is.
Németh Szilárd egyszerűen mindenre gondol: két héttel az egységes számlákról szóló törvény után máris új javaslata van, és a közös képviselők sem ússzák meg, hogy részt vegyenek a rezsiharcban. Hétfőn este félig már kész lesz a jövő évi büdzsé, és jöhet a szavazók tövényes szállítása is. Bár egy hétig gondolkodtak rajta a kormánypárti képviselők, a végén mégsem hallgatnak Áder Jánosra, és keresztülviszik a földvisszaszerző inkvizíció tervét.
Hiába vannak a legfőbb ügyész után az államfőnek is alkotmányossági aggályai, a kormánypártok nem engednek a zsebszerződések ellen kitalált földügyi inkvizícióból. Hétfőn fogadják el a képviselők a jövő évi adótörvényeket, a jövő évi büdzsét megalapozó saláta módosítóiból pedig kiderül, hogy az MVÓFB nem ért a lótenyésztéshez. Budai Gyulának nem kell bírósági eljárástól tartania, viszont Meggyes Tamásnak hamarosan kínos kérdéseket tehetnek fel egy, az önkormányzat által fizetett életbiztosítás miatt.
Már tapasztalhatók az év- és ciklusvégi kapkodás jelei a parlamenten, a kormánypártok még mindent és mindenkit a helyére akarnak tenni, mielőtt véget érne az ülésszak, és elfogyna a kéthrmados többség. Ennek jegyében megmondják, milyen betűvel írják a gázszámlát, vagy épp előírják, hogy bármeddig előzetesben maradhatnak a vádlottak. Hogy ne kelljen túl sokat vitatkozni az ellenzékkel, jól eldugták az örökifjú alkotmánybírókról szóló törvényt, az adómódosításokat pedig eleve úgy nyújtották be, hogy már ne lehessen hozzájuk szólni.
A jelek szerint az ellenzék annyira el van foglalva önmagával, hogy még a legmagasabb labdát sem csapja le, a játékgépek anélkül térhetnek vissza, hogy bárki egy szót szólna ellene. Az interpellációk közt is látszik, hogy kifulladt a kormánykritika, új ügyekben nem találnak fogást. Hétfőn viszont ismét eljön az ideje, hogy személyesen a miniszterelnöktől lehessen kérdezni, így kiderülhet például az is, mennyire jártas Orbán a biológiában.
Bár háromnapos lesz a jövő heti parlamenti ülés, az érdekesebb része a hétfő délutáni szakaszra koncentrálódik, hiszen keddre és szerdára végtelenített költségvetési és adóvitát terveznek. Újra elfogadják az államfő által visszaküldött hegyközségi törvényt, és minden alkotmányos aggály ellenére is jön a földvisszaszerző inkvizíció. Az interpellációk közt pedig lehet, hogy kiderül, ki a felelős az ócsai lakóparkért, vagy mennyibe került a 2003-as paksi baleset.
Maratoni vitával kezdődik meg a 2014-es költségvetés tárgyalása a parlamentben, kérdés, bírják-e majd szusszal a képviselők. Az Országgyűlés megválasztja az új nemzetiségi ombudsmanhelyettest, és két határozatban is megüzeni a véleményét Brüsszelnek, bár más-más stílusban: a kormánypártok kedvenc rezsicsökkentését harcos hangú politikai nyilatkozatban védik meg, míg az Európai Ügyészség tervéről uniós bikkfanyelven magyarázzák meg, hogy nem lenne túl jó ötlet.
Lényegében egyetlen ügyre redukálják kommunikációjukat a kormánypártok, akiknek a rezsicsökkentés arra is lehetőséget ad, hogy ismét összecsapjanak az európai bürokráciával. Persze más is történik majd a jövő héten a parlamentben, például elkezdhetnek aggódni azok, akik a magyar adóhivatal elől Svájcba vitték a pénzüket. Egy rejtett módosítással pedig arra is megteremtik a lehetőséget, hogy jövőre a rendészeti panasztestületbe ejtőernyőzhessen néhány, az új Országgyűlésből kimaradó képviselő.