Szabadon engedték az egyik legártalmasabb hidegháborús kémet
A 65 évesen szabadult Ana Montes Kubának majdnem két évtizeden át kémkedett, miközben az amerikai hírszerzésnél dolgozott.
A 65 évesen szabadult Ana Montes Kubának majdnem két évtizeden át kémkedett, miközben az amerikai hírszerzésnél dolgozott.
Legalább 42 halálos áldozatot szedett eddig az Ian hurrikán Floridában, miközben Kuba – ahol a vihar miatt szerda óta nincs áram – az Egyesült Államoktól vár segítséget.
A vihar most Florida felé tart, a tengerparti állam kormányzója szükségállapotot hirdetett.
A meleg párok örökbe is fogadhatnak Kubában.
Sokan vélték úgy az ötvenes-hatvanas években, hogy nincs esély elkerülni a termonukleáris világháborút, amelybe az emberiség java bele fog pusztulni. 1962-ben, a kubai válság idején állt ehhez legközelebb a világ. A hadseregek világszerte harckészültségben várták a kataklizmát. A magyar katonák heteken át rohamsisakban aludtak. Százmilliók olvasták napról napra elszorult torokkal a fejleményeket. A szovjet blokk sajtójából senki sem tudhatta meg, mitől volt a helyzet annyira vészterhes.
A tavaly kezdődött gazdasági reform még 24 pesoban rögzítette az árfolyamot, de a feketepiacon 120 pesot kérnek el egy dollárért Kubában.
A tavalyi tüntetések évfordulója csöndben telt Kubában, ahol az ellenzéki kezdeményezéseket felszámolták, az amúgy is mélyülő gazdasági válságot pedig az ukrajnai háború is súlyosbította.
Egyelőre nem tudni, pontosan mi okozta a katasztrófát, de a hatóságok gázrobbanásról beszélnek. A kubai főváros ikonikus épülete, a Hotel Saratoga szinte megsemmisült.
Kubai szakértők azzal érvelnek, hogy a gyerekeknek komoly szerepük van a fertőzés továbbadásában.
Több száz 3 és 5 év közötti gyermek vette már fel az oltást az országban.
Az új oltóanyagot Iránnal közösen fejlesztették. Ezzel összesen már háromfajta saját fejlesztésű oltóanyag alkalmazását hagyta jóvá a karibi szigetország.
Megengedi kis- és közepes vállalkozások alapítását a kubai kormányzat, amely eddig ragaszkodott az állami tulajdonhoz. Júliusban tömegtüntetések voltak a rossz élelmiszerellátás és a tűrhetetlen kórházi helyzet miatt. Erre reagált a kommunista vezetés.
Engedélyezték a kis- és közepes vállalatokat a karibi szigetországban.
A nagy tüntetéssorozatot a hatalom a szervezők letartóztatásával megállította, de a gazdasági válsággal nem tud mit kezdeni. Ezért a Caritas és más segélyszervezetek támogatását kérte, hogy a közellátás minimális fenntartását elérje.
PastuVac néven kezdik gyártani a kubai oltóanyagot, amelyről ugyan azt állítják, hogy 90 százalék feletti hatékonyságú, de erről még nincs tudományos publikáció.
Fogyóban a kubaiak türelme, immár az utcákon tiltakoznak az üres boltok, a krónikus élelmiszerhiány, a tomboló járvány, no meg a politikai elnyomás miatt. A hatalom egyelőre nem enged.
Az újranyitás ellenére egyre nagyobb a baj a vendéglátásban; az eddiginél jóval több vendégmunkást hívna ide a kormány; visszavonták a civilek támogatóinak listázásáról szóló rendeletet. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.