Iránban is gyártják majd a kubai koronavírus elleni vakcinát

PastuVac néven kezdik gyártani a kubai oltóanyagot, amelyről ugyan azt állítják, hogy 90 százalék feletti hatékonyságú, de erről még nincs tudományos publikáció.

  • MTI MTI
Iránban is gyártják majd a kubai koronavírus elleni vakcinát

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Elsőként a világon kubai koronavírus elleni vakcina gyártásába kezd Irán - jelentette szerdán a kubai állami média.Mindkét országot amerikai szankciók sújtják, amelyek szerintük akadályozzák őket abban, hogy vakcinát importáljanak, ezért kénytelenek magukra hagyatkozni. Mindkét ország több kísérleti oltóanyagot állított már elő. Iránban a kubai Soberana 2 vakcinát fogják gyártani.

A havannai hatóságok által bemutatott adatok szerint a Soberana 2 és egy másik kubai oltóanyag, az Abdala hatékonysága is meghaladja a 90 százalékot, de ezt szakértők mindaddig kétkedéssel fogadják, míg nem publikálnak róluk tudományosan ellenőrzött tanulmányt valamelyik nemzetközi szaklapban.

A Soberana 2 vészhelyzeti alkalmazását július elején hagyták jóvá Iránban, miután az iráni Pasteur Intézet és a kubai Finlay Intézet, a Soberana 2 kifejlesztője megállapodást kötött, hogy együttműködnek az oltóanyag iráni tesztelésében.

Vicente Verez Bencomo, a kubai Finlay Intézet vezetője az előző héten járt Teheránban, ahol arról beszélt, hogy több millió dózis gyártását tervezik Iránban PastuVac néven.

"Általában 15 év kell, mire egy vakcinát a nulláról a sorozatgyártásig eljut, de sikerült minden lépést egyetlen év alatt megtennünk, és a bizonyíték azt mutatja, hogy nagyon jól működik" - mondta az oltóanyagról Verez Bencomo.

A Kubában alkalmazott védőoltások 80 százalékát jelenleg is a szigetországban gyártják. A Covid-19 elleni kubai oltóanyagok iránt Mexikó, Vietnam, Argentína és Jamaika és érdeklődik.

A Kubát és Iránt sújtó szankciók elvben nem vonatkoznak a gyógyszerekre és orvosi eszközökre, ám a gyakorlatban meggátolják a külföldi cégeket, hogy szerződést kössenek ezekkel az országokkal, a bankokat pedig abban, hogy végrehajtsák az érintett országokat érintő tranzakciókat.

Képünk illusztráció!

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.