Kilenc szíriai bevándorlót szállító kisbusz próbált áttörni a szlovák-lengyel határzáron
Lengyelország a héten vezette be az ellenőrzést Szlovákiával közös határán.
Lengyelország a héten vezette be az ellenőrzést Szlovákiával közös határán.
A brüsszeli cáfolatok ellenére a Politico és a Die Presse is úgy tudja, hogy a magyar kormány hozzájuthat az EU-s pénzek egy részéhez. A Washington Post a szélsőjobb németországi nyomulásáról ír. A Bloomberg szerint a lengyel-ukrán gabonavita Putyinnak jó. Ez a hvg360 válogatása a világlapok cikkeiből.
Az illegális migráció növekedése miatt igyekeznek elzárni az embercsempészek lehetséges új útvonalait. Az intézkedés egyelőre mindhárom ország esetében 10 napra szól.
Van-e esélye annak, hogy Lengyelország, Szlovákia és Magyarország újra engedélyezze az ukrán gabona importját – ennek járt utána az EUrológus. Azt találta, hogy megmerevedtek a frontok.
Sinkó Ottó azt nyilatkozta a Bloombergnek, ki kell jelenteni, hogy a kormány bevezeti az eurót és vállalja az uniós értékeket. A Neue Zürcher Zeitung, a Times és a Reuters is arról ír, hogy Közép-Kelet-Európában belefáradtak a háborúba, míg a New York Times és a Washington Post az Ukrajnát segítő amerikai támogatások elapadását elemzi. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Bár sokan félnek attól, hogy a jövő vasárnapi választás után Lengyelország a magyar útra lép, azaz feladja a liberális gazdasági és társadalmi modellt, ám ettől nem kell tartani, mert a két ország között továbbra is tekintélyesek a különbségek – írja a Neue Zürcher Zeitung szerzője.
A lengyel miniszterelnök az elmérgesedő gabonavita újabb fordulójában üzent Volodimir Zelenszkijnek.
A szlovákiai választást Európában sokan úgy tekintik, hogy jelzi, mi lesz a földrészen Ukrajna támogatásával, írja a New York Times. A Reuters szerint, ha Robert Fico hozhat létre kormányt, felsorakozhat Orbán Viktor mellé. Donald Tusk szerint a közelgő lengyelországi választáson "a minden a tét". A Times a magyarországi könyvesbolti fóliázásról ír. A Washinton Post Jamal Kashoggi újságíró 2018-as meggyilkolására emlékezik. Válogatásunk a világsajtó cikkeiből.
Lidércnyomással érne fel, ha Lengyelország, a PiS-szel az élen lépne Orbán Viktor helyébe, mint a feljövő szélsőjobb vezére a földrészen, írja brit lap elemzése.
Az EU szorult helyzetben van, mert Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski is boldogan fenntartja a látszatot, hogy mennyire betartja a közös előírásokat. Csak éppen a vonatkozó törvények nem demokratikusan születnek meg, hanem átláthatatlan módon, gyorsított eljárással hozzák meg azokat, írja a lap szerzője.
Az esemény szervezője, Tomasz Z. atya egy lengyel katolikus hetilap helyi mellékletének a szerkesztője volt.
Lengyelország, Magyarország és Szlovákia együttes erővel sok mindent megakadályozhat az Európai Unióban, írja a brit lap elemzője.
Ritka, hogy az Egyesült Államok ilyen kölcsönt ad hadsereg-korszerűsítésére.
Piotr Müller lengyel kormányszóvivő korábban belengette, hogy elkezdik a lengyel-német határ ellenőrzését is az olaszországi migrációs útvonal miatt.
A lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki határozott üzenetet küldött az ukrán elnöknek, szavai mögött azonban a közelgő választások húzódhatnak meg.
Aggódik a populista előretörés lehetősége miatt az Európai Parlament alelnöke. A küszöbön álló szlovák és lengyel választás megmutatja, mekkora Ukrajna támogatottsága. Lengyelországban többek közt a gabona és a bevándorlás kérdésében is éleződik a politikai vita. Ukrán források nehezményezik, hogy nem olyan kiképzést kaptak nyugaton, mint amilyenre szükségük lenne az ellentámadás sikeréhez. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Lengyelország bejelentette, nem szállít több fegyvert Ukrajnának, és figyelmét arra fordítja, hogy a lehető legkorszerűbb hadfelszerelésekkel lássa el saját hadseregét. Nehéz nem látni az összefüggést a lengyel bejelentés és a között, hogy Kijev az utóbbi napokban élesen és részben igazságtalanul bírálta az ukrán gabonaimportot megtagadó szomszédos országot.
Sőt, az elmérgesedett gabonavita miatt a lengyel elnök már azzal fenyegeti az orosz megszállás ellen háborúzó Ukrajnát, hogy ha ebben az ügyben nem engednek, akkor az ukrán gabona mellett más ukrán termékek is tiltólistára kerülnek Lengyelországban.
A nagy felháborodás és "a Fidesz-frakció közbelépése" nyomán az eredeti szándék ellenére mégis megtartja az éves szaldóelszámolást a kormány a meglévő háztartási napelemes rendszereknél. Az újak azonban már mind bruttó elszámolásba kerülnek majd, bár ennek részletei még homályosak, és van, aki attól tart, hogy kevésbé fognak megtérülni a beruházások. Az energiaügyi minisztérium szerint úgy alakítják majd, hogy továbbra is megérje ilyet telepíteni. Erre lenne is jó példa: Lengyelországé, de van egy óriási különbség: ott nem volt rezsicsökkentés.
A teherautókra már eddig is vonatkozott a tilalom.