A magyar EU-biztos az egyik főszereplője a palesztinok európai segélyezése körüli politikai botránynak

9 perc

2023.10.11. 08:00

A Politico és a Süddeutsche Zeitung is arról ír, hogy milyen kommunikációs és politikai zűrzavar alakult ki Várhelyi Olivér bővítésért felelős EU-biztos bejelentése nyomán, mely szerint befagyasztják a Palesztin Hatóság számára folyósított segélyt. Az izraeli helyzetről, az izraeli hadsereg válaszcsapásáról ír a Washington Post. A Neue Zürcher Zeitung a lengyel választás előtti helyzetet elemzi. A Guardian az EU bővítésének kérdésével foglalkozik. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

The Times

A patinás újság diplomáciai szerkesztője úgy látja, hogy ki kell szabadítani a Hamászt, mert azt Irán úgy tartja hatalmában, mint egy pók az áldozatát. Roger Boyes szerint Teherán arra használja a szervezetet, hogy az megfúrja a megbékélést Szaúd-Arábia és Izrael között. Csak éppen nagy veszély leselkedik a Gáza ellen készülő izraeli erőkre, mert ha tévedésből túszokat vagy civileket ölnek meg, a palesztinok bizonyosan filmre veszik és úgy tálalják, hogy valójában a zsidó állam követ el törvényellenes dolgokat.

Ám a szombati támadás azt igazolta, hogy a Hamászban nincs immár semmiféle gátlás. Az Iszlám Államot idézte, amikor megalázta az áldozatokat. Az üzenet egyértelmű: már nem fél Izraeltől, úgy gondolja, hogy az a köteleknek szorult. Véleményében megerősíti, hogy az izraeli politikában megindult az egymásra mutogatás.