#Ludwig van Beethoven
8 híres művész, aki megjárta a poklok poklát és közben maradandót alkotott
A legnagyobb művészek állítólag sosem az átlagemberek közül kerülnek ki. Sokkal inkább azok közül, akik a boldogságot csak ritkán érintve, egyfajta lelki hullámvasúton utaznak az életükben. Ugyanakkor a depresszió hajtómotor is tud lenni, még ha a poklok poklát járja is az illető. Nyolc híres művész, akit nem kímélt a mentális kór.
Remotiv

196 év után vallott Beethoven haláláról a zeneszerző haja, csak épp nem egészen arról, amit a kutatók reméltek
Közel 200 évvel ezelőtt hunyt el a zenetörténet egyik legnagyobb alakja, Ludwig van Beethoven. Végrendeletében azt kérte, ismerje meg a világ egészségi állapotának részleteit. A végrendelet teljesítésére most kerülhetett sor, köszönhetően a modern tudománynak, azonban még mindig sok kérdőjel maradt.
hvg.hu

DNS-vizsgálatot végeztek Beethoven hajszálain, több betegségére is fény derült
Beethoven levágott hajából nyertek ki DNS-t a kutatók, akik össze tudták rakni a zeneszerző genomját – ebben pedig genetikai betegségek jeleit találták.
MTI

A szabadság, Napóleon és egy Ady vers – születésnaposok a Zeneakadémián
Ludwig van Beethoven és Kodály Zoltán ugyanazon a napon, december 16-án született, de több mint száz év volt közöttük a korkülönbség. Születésnapjuk másnapján a Nemzeti Filharmonikusok zenekara Kovács János vezényletével ünnepli a két komponistát. Az est szólistája a japán Beethoven-specialista Ikuyo Nakamichi.
Révész Sándor

Siketen írta meg Európa himnuszát – 250 éve született Beethoven
Kilencedik szimfóniáját már siketen vezényelte, azóta a mesterséges intelligencia befejezte a tizediket is. Nem tudni pontosan, hogy december 16-án vagy 17-én, de az biztos, hogy 250 éve Bonnban született Ludwig van Beethoven, minden idők egyik legnagyobb zenei lángelméje.
MTI / hvg.hu

„Csavargó vagy barátom, Beethoven nem így néz ki”
Megidézzük a régi-dicső Angliát, sörözünk egy cseh kisváros menzeli kocsmájában és egy szimfóniamaratonnal ünnepeljük Ludwig van Beethoven születésének 250. évfordulóját.
HVG

A koronavírus miatt csak novemberben derül ki, milyen lett a robot-Beethoven
A zeneszerző X. szimfóniájának végét egy számítógépes algoritmus alkotta meg. A mű áprilisi ősbemutatóját a járvány miatt kell elhalasztani.
MTI / hvg.hu

Beethoven levágott egy csomót a hajából, most elárverezik
Úgy tűnik, a nagy német zeneszerzőbe szorult némi humorérzék.
MTI

Beethoven szívével lehetnek összefüggésben meglepő zenei húzásai
Egy kutatás szerint Beethoven szívritmuszavara magyarázhatja egyes műveiben a hirtelen és meglepő ritmusváltásokat.
MTI

Rájöttek, kinek szólhatott a Für Elise
A zenetörténet egyik örök rejtélyeként tartják számon a kérdést, hogy vajon kihez írta Ludwig van Beethoven Für Elise című híres zongorajátékát. Rita Steblin kanadai zenetudós szerint egy regensburgi nőről lehet szó.
MTI

Fél napon át játszanak Beethovent Fischerék Berlinben
Egyetlen nap alatt 35 koncerten mutatják be Ludwig van Beethoven munkásságát a berlini Konzerthausban. A 12 órás Beethoven-maraton főszervezője Fischer Iván, a Konzerthausorchester világhírű magyar vezető karmestere.
MTI

Pelé a németek és a Barca technikás játékát dicsérte
Pelé minden idők egyik legnagyobb labdarúgója szerint a futballra született, ahogy Beethoven a zenére, vagy Miguel Angel a festészetre.
MTI

Gulág-projekt: Fidelio az egykori szovjet munkatáborban
Egy egykori szovjet munkatáborban, a ma Gulág-múzeumként működő Perm 36-ban adták elő Ludwig van Beethoven egyetlen operáját, a Fideliót.
MTI
