A nyilvánosság előtt ismeretlen Beethoven-levél került elő

Egy eredeti pecsétet is őrző, 100-150 ezer euró piaci értékűre becsült háromoldalas Beethoven-levél került a lübecki Brahms Intézethez. A zeneszerző ebben támogatást kér fontos műve, a Missa Solemnis megjelentetéséhez. A levelet január 18-án mutatják be.

  • MTI MTI
A nyilvánosság előtt ismeretlen Beethoven-levél került elő

A zeneszerző halála előtt négy évvel, 1823-ban íródott az a levél, amelyet Beethoven Párizsba küldött abban a reményben, hogy pénzügyi támogatókat találjon a Missa Solemnis partitúrájának kiadásához. Címzettje Franz Anton Stockhausen zeneszerző és hárfaművész volt, akitől közvetítői segítséget remélt Beethoven. 

A becses emlék, amelyet igen óvatosan restauráltak, Stockhausen leszármazottjától, a 2011-ben elhunyt Renate Wirth zenepedagógustól került a Brahms Intézethez. A Stockhausen-família más leszármazottai is zenészek voltak: Franz Anton fia, Julius például a Brahms- és Schubert-dalok népszerűsítésében volt emlékezetes. 

A család zenei értékei mind a két világháborútól megmenekültek. Több mint 20 doboznyi egyéb érdekes kincs található ezekben: jegyzetek, koncertprogramok, repertoárlisták - például a Brahms idejében legfontosabb kvartett a Joachim Vonósnégyestől -, fotóalbumok, elefántcsont karmesteri pálca, amelyet Julius Stockhausen használt. 

Az anyag különleges kulturális és történelmi panorámát nyújt a XIX. századról - fogalmazott a lübecki Brahms Intézet vezetője, Wolfgang Sandberger.

 

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.