Rájöttek, kinek szólhatott a Für Elise

A zenetörténet egyik örök rejtélyeként tartják számon a kérdést, hogy vajon kihez írta Ludwig van Beethoven Für Elise című híres zongorajátékát. Rita Steblin kanadai zenetudós szerint egy regensburgi nőről lehet szó.

  • MTI MTI
Rájöttek, kinek szólhatott a Für Elise

Steblin kutatásának eredményei arra vezettek, hogy a zeneművet Beethoven Elise Barensfeld kamaraénekesnőnek írta, aki 1796-ban Juliane Katharine Elisabeth Barensfeld néven született Regensburgban. A kanadai kutató szerint az énekesnő élettársi viszonyban élt Johann Nepomuk Mälzel hangszertervezővel, akivel Beethoven is szoros barátságot ápolt. A kapcsolatot illetően azonban egyelőre még számos kérdés maradt tisztázatlan - idézte Steblint pénteken a Mittelbayerische Zeitung című helyi lap.

Klaus Martin Kopitz német zenetudós 2009-ben arra a következtetésre jutott, hogy a titokzatos hölgy Elisabeth Röckel szopránénekesnő volt, akit Bécsben Eliseként ismertek. Bár Röckel később egy rivális komponistához ment feleségül, Kopitz szerint 1810-ben, a zongoradarab keletkezésekor Beethovennel igen közel álltak egymáshoz, és ekkoriban nem is volt a zseni életében más Elise vagy Elisabeth nevű nő.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.