A Marsra szállást tesztelgeti a NASA, de gond van a lassítóernyővel
Újabb próbát hajtott végre a NASA a majdani marsi landolásokra használandó, repülő csészealj formájú leszállóeszközzel, az ejtőernyő azonban ezúttal sem nyílt ki teljesen.
Újabb próbát hajtott végre a NASA a majdani marsi landolásokra használandó, repülő csészealj formájú leszállóeszközzel, az ejtőernyő azonban ezúttal sem nyílt ki teljesen.
Régóta köztudott, hogy a Marson vízjég található, ám a Curiosity legújabb mérései alapján dán kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a vörös bolygó talajában, közel az égitest felszínéhez folyékony víz lehet.
A Mars felszíne alatt rejtőző gleccserek meglepően sok vizet tartalmaznak: egy új kutatás szerint annyit, amennyi akár az egész bolygót beboríthatná.
Az Opportunity marsjáró teljesítette a maratoni távot, 2004-es landolása óta 42,1 kilométert haladt a vörös bolygón – jelentette be a NASA. A másik Mars-szonda, a Curiosity nitrogént talált.
Elképzelhető, hogy a Mars északi negyede víz alatt volt egykor, ám a tenger 87%-a elpárolgott az űrbe.
A Jeges-tengernél nagyobb víztömegű ősi óceán terülhetett el egykor a Mars északi féltekéjén - állapították meg az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) munkatársai.
A 2013 áprilisában kezdődött válogatás jelenlegi állása szerint a Marsot elérni és a Földet örökre elhagyni kívánó, eredetileg több mint kétszázezer jelentkezőből összesen száz telepesjelölt, ötven nő és ötven férfi maradt versenyben. Az első, 2024-re tervezett útra 4 asztronautát fognak kiválasztani.
Rejtélyes, ködszerű foltot észleltek kétszer is amatőr csillagászok a Mars fölött, felvételeiket most elemezték a kutatók, akik csak találgatják a jelenség eredetét.
Megtalálták az elveszettnek hitt első európai marsi leszállóegységet, a brit Beagle2-t, amelynek 2003 decemberében kellett landolnia a vörös bolygón.
Ősi mikrobiális élet esetleges nyomait fedezte fel a Curiosity marsjáró felvételein egy amerikai geobiológus, aki vizsgálati eredményeit az Astrobiology című folyóiratban ismertette.
Ausztrál egyetemisták olyan technológiát terveztek, amely képes lehet lélegezhető levegőt előállítani a Marson.
A Curiosity űrszonda kutatócsoportjának tagjai úgy vélik, hogy meg tudják magyarázni, miért emelkedik hatalmas hegy az űrjármű landolási helyén, a Gale-kráterben – jelentette be az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
A NASA marsjárója, a Curiosity újabb szelfit készített magáról. A robotkarján lévő kamera segítségével több tucat képet készített a Gale-kráterben, a Windjana nevű homokkőképződménynél. A felvételekből állították össze később a mozaikképet, vagyis a "szelfit" – olvasható az ABC Science hírei között.
A Mars és a Föld távolsága az elliptikus keringési pályák miatt folyamatosan változik, de a távolság 26 havonta 80 millió km-re csökken. Ez persze csak egy száraz szám, de mutatunk egy oldalt, ami segít átérezni, mit is jelent.
Egy a Mars felszínéről készült, eredeti NASA-képen szúrták ki, hogy kőzet teljesen úgy néz ki, mint egy emberi koponya.
A 0,8 kilométer átmérőjű üstökös, amelyet 2013 januárjában fedezett fel Robert McNaught, az ausztrál Siding Spring obszervatórium csillagásza, a Naprendszer külső tartományából, a Neptunuszon túlról az 50-100 000 csillagászati egységnyire lévő Oort-felhőből érkezett.
A NASA mindhárom Mars körül keringő űrszondája megúszta a találkozást a bolygó mellett elsüvítő üstökössel vasárnap.
Vasárnap a Marshoz eléggé közel halad majd el egy üstökös. Persze, csak csillagászati mértékkel nézve közel.
Másfél nap alatt hússzorosára nőtt a NASA különleges projektjében részt vevő magyarok száma.
Kedves kezdeményezéssel állt elő a NASA: a weboldalukon feliratkozók nevét decemberben elutaztatják a Marsra. Töltsön ki online beszállókártyát saját nevére. Apró, de szép meglepetést szerezhet vele ismerőseinek is, ha kitölti a nevükre.