Megvan az időpont: 2028-ban küldenének embereket a Marshoz
12 év múlva a NASA olyan űrhajót küldene a vörös bolygóhoz, amelyen hat asztronauta készíthetné elő a terepet a Marsra szálláshoz.
12 év múlva a NASA olyan űrhajót küldene a vörös bolygóhoz, amelyen hat asztronauta készíthetné elő a terepet a Marsra szálláshoz.
A NASA légi obszervatóriuma fedezte fel az oxigénatomokat a vörös bolygón.
A NASA május 4-én adta közre az alábbi képet, amelyet a Mars Reconnaissance Orbiter amerikai Mars-kutató űrszonda Nagy Felbontású Képalkotó Tudományos Kísérlet nevű kamerája készített még februárban a vörös bolygó Nili Fossae térségről. A térség a Mars egyik legszínesebb – a képen éppen kéklő – régiója, az Isidis Planitia nevű terület északnyugati peremén húzódik. A Mars színeit sok helyen homogenizálja a por és a regolit, de itt a felszín alatti kőzetek jól feltárulnak, kivéve azokon a pontokon, ahol homokdűnék helyezkednek el.
Az öt legfényesebb bolygó - a Merkúr, a Vénusz, a Szaturnusz, a Mars és a Jupiter - látható egyszerre a hajnali égbolton, 2005 januárja óta ez az első alkalom, hogy együtt figyelhető meg a ragyogó kozmikus kvintett.
A NASA kutatóit is megihlethette a marsi körülmények közötti növénytermesztés gondolata, melyet a Mentőexpedíció című Matt Damon-filmben is láthattunk. A kutatók egyben arra is kíváncsiak, hogy a Földön milyen körülményeket visel el a növény.
Bizonytalan időre elhalasztja következő Mars-misszióját a NASA, mert nincs idő megjavítani az űrhajó egyik szivárgó tömítését.
Nem víz, hanem szárazjég okozhatja a Marson felfedezett barázdákat, azok ugyanis olyan hideg időszakban keletkeztek, amikor még aligha volt víz a bolygó felszínén.
Heves napkitörések alkalmával sok gáz veszít légköréből a Mars a Maven űrszonda mérései szerint.
Egy nagyobb fényes és előtte egy kisebb, sötét gömböt videóztak le Szegeden két egymást követő éjszaka. Persze az első tipp most is az volt, hogy UFO haladhatott el a város felett, de végül kiderült: van tudományos magyarázat a jelenségre.
A Curiosity nevű marsjáró által készített fényképeken látható marsi kavicsok származási helyét állapították meg magyar kutatók, akiknek amerikai kollégáikkal közös tanulmánya a Nature Communications című tudományos folyóirat friss számában jelent meg.
Sajtóközleményében kéri az átlagemberek segítségét a NASA. Nem lesz hálátlan a jó ötletekért.
A marsi című könyvet és annak Mentőexpedíció című filmváltozatát épp most rajongják körül, többek közt azért, mert a sztorijuk valós tudományos alapokra épül, az Európai Űrügynökség főfelügyelője például tanácsadóként vett részt a filmben, miközben azért kompromisszumokat is kellett hozniuk a feleknek. De mennyit tudunk valójában arról, hogy milyen hatása lenne az emberre egy Mars-missziónak? Mit tesz az elmével a súlytalanság és az elszigeteltség? Erről beszélgettünk két magyar űrpszichológussal.
A Google-nél gyorsan reagáltak a NASA hétfői, Mars bolygót érintő bejelentésére.
Valószínűleg folyékony sós vizet találtak a Mars felszínén - jelentették be az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA magyar idő szerint hétfő délután.
A NASA olyan oldalt készített, ahol bárki felfedezheti a Mars eddig ismert terepeit, a 2D és 3D térképen bejelölhetők a kedvenc részek, angol tudással pedig részleteket is megtudhatunk a bolygó legérdekesebb pontjairól.
Nyolc hónapon át tartott az a Mars-szimulációs NASA-kísérlet a hawaii Mauna Loa lejtőjén, amelyben azt vizsgálták, hogyan tudnak csapatban együtt dolgozni a kísérletben részt vevő tudósok. A csapat tagjait kamerákkal és nyomkövetőkkel figyelték meg.
A Mars-járművek landolásának új technológiáját tesztelő hétfői próbaúton teljesen kinyílt ugyan az óriási ejtőernyő, de utána máris darabokra szakadt – jelentette be az amerikai űrutazási hivatal. A NASA tanulmányozza, mi történt és miért, hogy olyan ejtőernyőt fejleszthessen, amelyikkel ez nem történik meg – mondta Steve Jurczyk, a hivatal űrtechnológiai igazgatóságának munkatársa.
A szakértők reményei szerint az üveg konzerválhatta korábbi élet nyomait a Marson. A jövőbeli missziók feladata lesz a kráterek pontosabb vizsgálata, ahol az üveglerakódásokat találták.