"Élet a Marson?" - megvillant valami a Curiosity fotóján
Beindult a spekuláció az internetezők között arról a villanásnak tűnő foltról, amely a Curiosity marsjáró legújabb képsorozatának egyik kockáján látható.
Beindult a spekuláció az internetezők között arról a villanásnak tűnő foltról, amely a Curiosity marsjáró legújabb képsorozatának egyik kockáján látható.
Saját Twitter-csatornát kapott a hatkerekű szerkezet, ahol a NASA munkatársai folyamatosan beszámolnak az eseményekről.
A NASA HiRISE műholdja követte nyomon a Curiosity marsjáró belépését a Mars légterébe. A NASA által közzétett fotón a robot ejtőernyős ereszkedése látható.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA által közzétett tv-felvétel az első képről, amelyet a Curiosity, azaz Kíváncsiság nevű önjáró Mars-szonda készített saját árnyékáról, amint a marsi talajra vetül a sikeres landolás után.
Sikeresen leszállt a Mars felszínére hétfőn a Curiosity marsjáró közép-európai idő szerint reggel fél nyolckor – jelentette be az amerikai űrhivatal, a NASA.
Negyven Mars-küldetésből huszonhat hiúsult meg, vagy csak részlegesen volt sikeres, csupán tizennégy teljesítette feladatát.
India jövőre űrszondát szeretne pályára állítani a Mars körül a bolygó klímájának és felszínének kutatására - jelentette be csütörtökön a dél-ázsiai ország űrkutató intézete. Ezzel a programmal új szakasz kezdődik az indiai űrkutatásban, amelynek célja, hogy 2016-ra embert küldjenek a világűrbe.
Közeledik célállomásához a NASA új marsjárója, a Curiosity, amely a tervek szerint 567 millió kilométeres útja végén augusztus 6-án, közép-európai idő szerint 7 óra 31 perckor landol a Marson.
A marsi hópelyhek nagyságát mérték meg amerikai tudósok, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói a Journal of Geographycal Research legújabb számában tették közzé tanulmányukat.
Hatszázharmincötezer kráter csúfítja el a Mars felszínét - a vörös bolygó "ragyáit" két amerikai kutató vette számba, akik a Journal of Geophysical Research című folyóiratban tették közzé vizsgálataik eredményeit.
A Curiosity (Kíváncsiság) nevű legújabb marsjáró a tervek szerint augusztus 6-án landol a vörös bolygón és kezdi meg egyfajta robotgeológusként az élet lehetséges nyomainak kutatását az égitesten az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA bejelentése szerint.
A Mars légkörében lévő kis mennyiségű metángázt nem az élővilág termeli, hanem meteoritok hozhatták a vörös bolygóra - állítja legújabb kutatásai alapján egy nemzetközi tudóscsoport, amely a Nature csütörtöki számában tette közzé tanulmányát.
A homokdűnék a Marson ahhoz hasonlatosan viselkednek, mint a Földön - derítették ki a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) kutatói, akik eredményeiket a Nature című folyóiratban ismertették.
Alpesi jeges barlangokban tesztelték a jövendőbeli Mars-expedíciók által alkalmazandó felszereléseket.
A Mars egyik, sötétnek látszó régiójában titokzatos, hegy méretű kitüremkedéseket fedeztek fel. Sikerült megállapítani, hogy főleg üvegből vannak, s régi vulkánok hagyták ott őket.
Elefántot formázó alakzatot kaptak lencsevégre a Mars felszínén.
Három hónaposra tervezett szolgálati idejét nyolc évvel túlteljesítve még mindig működik az Opportunity marsjáró. A távirányítással működtetett robot önarcképet küldött magáról.
A mikroorganizmusok valóságos oázisát fedezték fel spanyol és chilei kutatók két méterrel az Atacama-sivatag felszíne alatt, a felfedezésről az Astrobiology című folyóiratban jelent meg tanulmány.
A marsi szuperterepjáró még meg sem érkezett a vörös bolygóra, máris elromlott. Pontosabban a fellövés után felfedezett szoftverhiba miatt nem lett volna képes megfelelően működni. A NASA most bejelentette: sikerült feltölteniük a hibajavítást.
Az Európai Űrügynökség Mars Express űrszondája üledékeket észlelt a Mars északi síkságain, amelyek óceáni fenékre emlékeztetnek.