Megjavították a Curiosityt
Ismét tökéletesen működik a Curiosity - Kíváncsiság - nevű marsjáró, miután számítógépes hibák miatt többször is leállt az elmúlt hetekben, úgyhogy biztonsági üzemmódba kellett helyezni.
Ismét tökéletesen működik a Curiosity - Kíváncsiság - nevű marsjáró, miután számítógépes hibák miatt többször is leállt az elmúlt hetekben, úgyhogy biztonsági üzemmódba kellett helyezni.
Újabb fúrást hajt végre a Curiosity a Marson a mikrobiális élet nyomainak keresésére.
Lehetséges volt a mikrobiális élet a Marson a Curiosity első kőzetelemzése szerint.
Már nincs biztonsági üzemmódban a Curiosity, a marsjáró hamarosan folytathatja a tudományos munkát az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szerint.
A Marsról érkezett új képek megerősítik, hogy a Curiosity nevű robot sikerrel vett mintát február 8-án a vörös bolygó felszíni kőzetéből - jelentette be sajtótájékoztatón helyi idő szerint szerdán az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA.
Először fúrta meg a marsi kőzetet a Curiosity marsjáró, hogy mintákat gyűjtsön. A szakemberek ezekből derítenék ki, létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek.
Küldetésének tizedik évét kezdi meg pénteken az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA "örökéletű" marsjárója, az Opportunity a vörös bolygón: az űrszonda jelenleg az Endeavour-kráter peremének vizes környezetre utaló, erezett sziklakitüremkedéseit vizsgálja kameráival és robotkarjaival.
A marsi McLaughlin-kráter egykor felszín alatti vizekkel táplálkozó tó lehetett - vélik az amerikai és brit kutatók a NASA marsi felderítő űrszonda (MRO) optikai infravörös spektrométerének (CRISM) alapján, amely a vörös bolygó felszíni ásványtani térképezését végzi.
A Curiosity egy lapos, halvány erezettségű szikla felé halad, amely a tudósok reményei szerint a vörös bolygó "vizes" múltjának bizonyítékait őrzi. A tervek szerint a marsjáró itt végzi el az első fúrásokat mintavétel céljából.
Bárki jelentkezhet marslakónak, aki elmúlt 18 éves, nem muszáj vadászpilótának vagy tudósnak lennie - ezt a Mars One nevű, hollandiai központú nonprofit szervezet közölte, amely már az amerikaiaknál hamarabb, 2023-ra telepet építene a Marson. A marslakókra 8 éves képzés vár az űrút előtt.
Először porolt le beépített drótkeféjével egy követ a vörös bolygón a Curiosity marsjáró.
A Marsról származik az a kőzet, amelyet a Szaharában fedeztek fel nemrég: kutatók szerint a baseball-labda méretű kő ugyanakkor jelentősen különbözik a vörös bolygóról eddig érkezett többi meteorittól.
Nem mondana ellent a vallásnak, ha bebizonyosodna, hogy a Marson is kialakult az élet – állítják a magyarországi egyházak képviselői. A katolikusok az intelligens élet lehetőségét sem zárnák ki, a baptisták szerint viszont csak ember, angyal vagy démon lehet értelmes lény.
Agyagásványt találhatott a NASA Opportunity nevű robotfelderítője a Mars egyik kráterénél.
Újabb rovert akar a Marsra küldeni az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA 2020-ban.
A Curiosity sikerén felbuzdulva a NASA bejelentette, hogy egy többéves program keretében kívánja biztosítani az Egyesült Államok dominanciáját a Mars felfedezésében.
Jó eséllyel termeszthetnek zöldséget kínai űrhajósok a jövőben a Holdon vagy a Marson - derült ki friss kutatások elsődleges eredményeiből, amelyeket a Hszinhua hírügynökség tett közzé. Laboratóriumi körülmények között vizsgálták az emberek és a növények kapcsolatát egy zárt rendszerben, különös tekintettel az oxigén, a szén-dioxid és a víz szerepére.
Nem talált semmilyen különleges anyagot a NASA Curiosity marsjárója a november 20-án gyűjtött első talajmintában - jelentették be az Amerikai Geofizikai Társaság hétfői ülésén.
A Curiosity (Kíváncsiság) amerikai marsjáró elvégezte az első talajminták elemzését, de nem talált szerves anyagokat - jelentette be az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
Kolóniát hozna létre a Marson a SpaceX űrrepülési magáncég.