Moldova ma eldönti, Oroszországhoz csapódik-e
Parlamenti választások kezdődtek vasárnap Moldovában, amelyen húsz parlamenti párt és tömörülés, valamint négy független jelölt indult.
Parlamenti választások kezdődtek vasárnap Moldovában, amelyen húsz parlamenti párt és tömörülés, valamint négy független jelölt indult.
Chisinau szorgalmazza, hogy mihamarabb távozzanak az orosz békefenntartók a szakadár Dnyeszter menti területről, és nemzetközi polgári misszió váltsa fel őket – közölte csütörtökön az ENSZ Közgyűlésén felszólalva Natalia Gherman moldovai külügyminiszter.
Victor Ponta román miniszterelnök szerint Oroszország és Románia érdeke is az, hogy Moldova csatlakozzon az EU-hoz, Oroszország azonban Moldova román annektálásától tart.
Az ukrán hatóságok megkezdték egy 450 kilométer hosszú árok ásását a Moldovától egyoldalúan elszakadt, részben oroszok lakta Dnyeszter menti Köztársaság határán.
Oroszország szerint súlyos következményei lesznek annak, hogy Ukrajna, valamint Grúzia és Moldova aláírta pénteken az Európai Unióval a társulási és szabadkereskedelmi megállapodást.
Az orosz kormányfő válaszlépések kidolgozására adott utasítást, amiért múlt pénteken a moldovai hatóságok egy időre visszatartották a Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettest és kíséretét szállító repülőgépet. Ezt maga Dmitrij Medvegyev jelentette be hétfőn.
Moldova halassza el az uniós társulási megállapodásának aláírását az év végi parlamenti választásokig – ezt szorgalmazta orosz miniszterelnök-helyettes pénteken Tiraszpolban. Dmitrij Rogozin úgy fogalmazott, hogy "egy ilyen fontos döntést csak egy választási kampány eredménye alapján szabad meghozni". Hiszen ez egyfajta népszavazás is lesz – tette hozzá.
Ukrajna nem engedélyezte csütörtökön, hogy a Dnyeszter menti Köztársaságba látogató orosz miniszterelnök-helyettes repülőgépe átrepüljön az ukrán légtéren. Az esetről Dmitrij Rogozin maga számolt be Twitteren.
Riadókészültségbe helyezték Moldovában a biztonsági erőket azt követően, hogy már a moldáv-ukrán határhoz közeli Odessza is forrong.
A Dnyeszter két partján jártunk, hivatalosan nem léptünk át országhatárt, mégis az útlevelünket kérték az átkelésnél, sőt, igazi rendszerváltás előtti idegenrendészeti eljárások alanyaivá is váltunk. Tiraszpol és Kisinyov: két kissé szürreális, de érdekes város, nagyon barátságos helyiekkel.
Csak a paradoxonokat lehet sorolni Európa egyik utolsó, senki által el nem ismert szakadár területével kapcsolatban: a Moldovából kiszakadt Dnyeszteren túli terület orosz bábállamként létezik máig az Európai Unió közvetlen szomszédságában. Miközben Moldova az EU-ba igyekezne, a folyó menti enklávé leginkább Oroszországba integrálódna, noha nem is határos vele. A hvg.hu kétrészes helyszíni riportjának első darabja.