Svéd külügyminiszter: Magyarország támogatta a NATO-csatlakozást, nem világos, most mi bajuk van

„Magyarország a tavalyi madridi csúcstalálkozón támogatta, hogy Svédország feltételek nélkül meghívást kapjon” – emlékeztetett Tobias Billström svéd külügyminiszter.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Svéd külügyminiszter: Magyarország támogatta a NATO-csatlakozást, nem világos, most mi bajuk van

Svédország célja változatlanul az, hogy még a júliusban Vilniusban megrendezendő NATO-csúcstalálkozó előtt csatlakozzon a katonai szövetséghez – szögezte le Tobias Billström (képünkön) svéd külügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján. „Nem lesz semmiféle B-terv. A B-terv az A-terv, azaz a teljes értékű NATO-tagság, és a kormány és jómagam is Vilniusig ezért fogunk dolgozni” – mondta a svéd diplomácia vezetője.

Svédország és Finnország egy éve nyújtotta be csatlakozási kérelmét az észak-atlanti katonai szövetséghez, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Finnország a múlt hónapban lett a NATO teljes jogú tagja, a svéd csatlakozást Törökország és Magyarország viszont még nem ratifikálta.

Törökország többször is súlyos biztonsági aggályokat fogalmazott meg Stockholm csatlakozása ellen, melynek következtében háromoldalú egyezmény is született a két északi ország és Ankara között a csatlakozási feltételekről. Törökország terroristának kikiáltott, Svédországban élő törökök, többnyire kurdok kiadását várja Stockholmtól.

A svéd külügyminiszter ugyanakkor abbéli reményét fejezte ki, hogy a török parlament napirendre veszi a svéd csatlakozás ratifikálását, hogy „teljesítse az egyezség rá eső részét”. Hozzátette, Stockholm számára nem világos, hogy Magyarországnak milyen ellenvetései vannak a ratifikálással kapcsolatban.

„Magyarország a tavalyi madridi csúcstalálkozón támogatta, hogy Svédország feltételek nélkül meghívást kapjon” – mondta. „Szilárd meggyőződésünk, hogy Magyarországnak el kellene kezdenie a ratifikációt” – tette hozzá Tobias Billström.

„Magyarország és Svédország politikai kapcsolata rettenetesen rossz. Nem akarunk konfliktusokat behozni a NATO-ba” – ezt viszont már Orbán Viktor magyar miniszterelnök mondta a katari Dohában rendezett pódiumbeszélgetésen. Azt azonban a miniszterelnök már nem árulta el, hogy mit kellene tenniük a svédeknek ahhoz, hogy a magyar kormány támogassa a NATO-csatlakozásukat, sőt, ilyesmit Hende Csaba sem vezetett elő, amikor Stockholmban járt a kormánypárti „tényfeltáró delegáció” élén.

Persze az is felmerül az emberben, ha a magyar–svéd kapcsolatok valóban olyan rettenetesen rosszak volnának, ahogyan a miniszterelnök mondja, akkor mi szükség van a parlamentben a kormánypárti képviselők vezette Magyar–Svéd Baráti Csoportra?

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.