szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az államfő reméli, hogy hamarosan ugyanilyen döntés születik a svédek kérelméről is.

Aláírta a köztársasági elnök a Finnország NATO-csatlakozásáról szóló törvényt. Novák Katalin ezt a Twitteren jelentette be, ahol azt is írta, hogy telefonon beszélt Sauli Niinistö finn államfővel, aki köszönetet mondott neki a magyar támogatásért.

Egyúttal megállapodtak a magyar–finn kapcsolatok erősítéséről is.

„Remélem, hogy az Országgyűlés hamarosan ugyanilyen bölcs döntést hoz Svédország NATO-csatlakozásáról is” – tette hozzá Novák.

A törvény a Magyar Közlöny keddi számában is megjelent.

A parlament a harminc NATO-tagállam közül az utolsó előttiként hagyta jóvá a finnek csatlakozási kérelmét hétfőn, közel tíz hónappal azután, hogy a magyar kormány benyújtotta az erről szóló törvényjavaslatot.

A svédek csatlakozásáról egyelőre nem voksoltak a képviselők, és még konkrét időpont sincs kijelölve erre. Azt, hogy mi a baj a svédekkel, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója próbálta megmagyarázni néhány nappal ezelőtt. Erre már Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Menczer Tamás külügyi államtitkár is kísérletet tett. A hivatalos álláspont egyébként meglehetősen gyakran változik.

Novák Katalin nem először kapacitál a csatlakozási kérelmek jóváhagyására, március elején is azt írta már, hogy az álláspontja egyértelmű, a két ország belépése a katonai szövetségbe a jelenlegi helyzetben indokolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László hvg360

"Annyira Orbán sem hülye, hogy egyedül álljon a svéd NATO-csatlakozás útjába"

Orbán Viktor rossz úton halad, ha az Európai Uniót akarja zsarolni Svédország NATO-tagságának hátráltatásával – állítja Adrian Hyde-Price brit politikaprofesszor, a Göteborgi Egyetem nemzetközi- és biztonságpolitikai szakértője. A szakember szerint a svédek júliusra rendezik a vitáikat Törökországgal, annyira pedig Orbán Viktort sem tartja hülyének, hogy ezután is akadékoskodjon. Azt viszont megbocsáthatatlannak érzi, hogy a magyar kormány belpolitikai önérdekből nem akarja észlelni a biztonságpolitikai kockázatot, amit a hintapolitika eredményez.