Wall Street Journal: A háború közeledik a NATO-hoz
Az amerikai lap elemzése szerint Joe Biden elnök és a NATO bölcsen teszi, ha felkészül arra, hogy akár szintet is léphet a háború.
Az amerikai lap elemzése szerint Joe Biden elnök és a NATO bölcsen teszi, ha felkészül arra, hogy akár szintet is léphet a háború.
Kijevet lőtték reggel az oroszok, szünetelnek az ukrán-orosz tárgyalások, megnyílt a mariupoli menekülő folyosó, házfoglalók másznak be az orosz milliárdosok nyugati villáiba. A háborús helyzet hétfői hírei percről percre.
Mindenki reméli, hogy ilyen nem történik meg, de ha igen, komolyan el kell gondolkodni a további teendőkön, mondta a lengyel elnök a BBC-nek.
Jens Stoltenberg szerint az ukránok bátran harcolnak, de a következő napok új megpróbáltatásokat hozhatnak.
A katonai szövetség lassú reakcióideje miatt emeltek panaszt a horvát hatóságok.
Legitim katonai célpontnak tekintik azokat a fegyverszállítmányokat, amelyeket az Egyesült Államok és szövetségesei küldenek Ukrajnába - jelentette be az orosz külügyminiszter-helyettes.
Már az orosz-ukrán háború előtt be volt tervezve, de az invázió miatt most már különös jelentőséggel bír.
Az orosz dezinformáció leuralta a kommenteket és az alternatív hírforrásokat. A fősodorba tartozó médiumok közül még a kormánypártiak is pozitívan, vagy semlegesen viszonyultak a NATO-hoz. Sok a hamis profil is.
Egyre durvább a háború Ukrajnában, és Vlagyimir Putyin is egyre fenyegetőbb üzeneteket fogalmaz meg. Hoffmann Tamás nemzetközi jogászt, a Corvinus Egyetem docensét kérdeztük az elmúlt napok nyilatkozatairól, a magyar kormány mozgásáról és arról, kimondható-e, hogy háborús bűnt követett el Oroszország, például az evakuálás megakadályozásával vagy az atomerőműveknél kialakult harcoknál.
Kamala Harris a lengyel elnökkel és a miniszterelnökkel is találkozik, ahol téma lesz az Ukrajnának szánt MiG-29-esek ügye. Az alelnök szerint sok ötlet van az asztalon.
Ukrajna is azon államok között van, amelyeket a NATO és az USA segített abban, hogy hatékony helyi ellenállási rendszert alakítson ki egy esetleges megszállóval szemben. Az ellenálló műveleti koncepció lényege, hogy az ezt alkalmazó országok képesek legyenek kemény katonai és polgári ellenállást kifejteni ellenséges megszállás esetén. Ukrajnában dőlhet el, mennyire működőképes a módszer.
Az ukrán külügyminiszter szerint országának nincs más választása, mint megnyerni a háborút.
Az amerikai külügyminiszter a balti országokban tart villámlátogatást.
A miniszterelnök bejelentette, kormányhatározat erősíti meg, amit a kormány régóta hangoztat: Magyarország nem engedi át a területén Ukrajnába fegyvereket. A határozat szerint azonban mégis, ha az kerülőúton, egy másik NATO-tagállam érintésével jut csak el Ukrajnába.
Oroszország inváziójának kezdete óta 14 ország küldött "biztonsági segítséget" Ukrajnának.
Nem teljesen alaptalan az orosz-ukrán háborút összehasonlítani a II. világháborúval, most nagyjából 1938-ban „vagyunk”, mikor Hitler a müncheni szerződéssel jogot kapott Csehszlovákia feldarabolására, ami nem elégítette ki terjeszkedési vágyait - mondta a hvg360-nak adott interjúban Mitrovits Miklós történész. Most Putyin várta volna el a Nyugattól, hogy nézze el Ukrajna megcsonkítását és egy bábkormány felállítását. Szemben a harmincas évek végével most sokkal gyorsabbak az események. Mik a lehetséges forgatókönyvek? Mit számít, ha nem küld Magyarország fegyvert?
Biztosra veszik, hogy repültek már ukrán katonai gépek Romániába.
A védelmi kiadásokat a GDP 3%-ára emelik, a hadsereg létszámát 250 000 főre, és bevezetik az önkéntes alapkiképzés lehetőségét – erről tárgyalt a héten a lengyel parlament.
„Ez embertelen. Ez a nemzetközi jog megsértése” – hangoztatta a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg.