Iránt is száműzték a Nobel-díjak átadó ünnepségeiről
Az iráni tüntetések szétverése miatt nem hívták meg a nagykövetüket az eseményre.
Az iráni tüntetések szétverése miatt nem hívták meg a nagykövetüket az eseményre.
20,1 százalékosra nőtt az infláció; elképesztő történelmi mélypontokra zuhant a forint, hogy aztán egy óriási kamatemelés után erősödjön; miközben folytatódnak a tüntetések, pedagógusbér-emelést ígért a kormány. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Annie Ernaux aláírása is hitelesít egy felhívást, amely arra buzdít, minél többen csatlakozzanak egy Emmanuel Macron elleni tiltakozáshoz.
Miért fontosak a bankok egy válság alatt, miért kell megelőzni krízis idején a bankcsődöket? Ennek a bemutatásáért kapta meg az idei közgazdasági Nobel-díjat Ben Bernanke, Douglas Diamond és Philip Dybvig.
Döntöttek a Nobel-békedíjról: egy személy és két szervezet osztozik az elismerésen.
Annie Ernaux, a kortárs francia regény egyik meghatározó alakja kapta idén az irodalmi Nobel-díjat.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése értelmében az idei kémiai Nobel-díjat Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal és K. Barry Sharpless kapta meg.
„Mindketten az erőszakmentes, demokráciapárti akciók bajnokai.”
Alain Aspect francia, John F. Clauser amerikai és Anton Zeilinger osztrák fizikus is meglepetéssel, de nagy örömmel fogadta a hírt, hogy úttörő kvantumfizikai kutatásaikért nekik ítélték az idei fizikai Nobel-díjat.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia legrangosabb elismerésén, a 2022-es fizikai Nobel-díjon idén is hárman osztoznak: Alain Aspect, John F. Clauser és Anton Zeilinger. Kutatásaik nagyban hozzájárultak (és járulnak most is) a kvantumtechnológia fejlődéséhez – érvelt a szakmai bizottság.
Az utóbbi években két magyar író is esélyesnek számított néhány nappal az irodalmi Nobel nyertesének bejelentése előtt, a fogadóirodák listáin most is ott van Nádas Péter és Krasznahorkai László is. Csütörtökön egy órakor megtudjuk, ki nyer.
Svante Pääbo svéd genetikus kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat az evolúciós genetika területén elért eredményeiért – jelentették be hétfőn a stockholmi Karolinska Intézetben.
Karikó Katalin biokémikus tavaly is esélyes volt a díjra, de végül nem kapta meg. Idén ismét az esélyesek között tartják számon.
Több évtizedes munkájára való tekintettel.
Dmitrij Muratov annak a Novaja Gazetának a szerkesztője, amelynek egyik újságíróját, Anna Politkovszkaját 2006-ban meggyilkoltatták.
Szolidaritásukat is kifejezik az ukrán írókkal, újságírókkal, művészekkel és emberekkel szemben,
1983-ban fedezte fel kutatócsoportjával az AIDS kialakulásáért felelős vírust. A koronavírus-járvány alatt viszont oltásellenes elméleteket népszerűsített.
Az 1971-es jelöltek listáján Arthur Koestler is szerepel.
Karikó Katalin kapta idén a hazai tudományos élet egyik legrangosabb elismerését, a Bolyai-díjat és ez fontosabb is neki, mint maga a Nobel-díj.
Abdulrazak Gurnah szerint egy világjelenség tanúi vagyunk, amelynek csak egy szélsőséges példája az, amilyen embertelenséggel a magyar kormány reagál a bajba jutott emberek érkezésére.