Lex Magyar: nyilvánosságra hozták vagyonnyilatkozataikat a Tisza EP-képviselői
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia legrangosabb elismerésén, a 2022-es fizikai Nobel-díjon idén is hárman osztoznak: Alain Aspect, John F. Clauser és Anton Zeilinger. Kutatásaik nagyban hozzájárultak (és járulnak most is) a kvantumtechnológia fejlődéséhez – érvelt a szakmai bizottság.
Az orvosi és élettani kategória után kedden gazdára talált a fizikai Nobel-díj is: az idei elismerést három kutatónak, Alain Aspectnek, John F. Clausernek és Anton Zeilingernek ítélte oda a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. A szakembereket
a fotonokkal végzett kísérleteikért, a Bell-egyenlőtlenségekkel kapcsolatos megállapításaikért, és a kvantuminformatika területén elért munkájukért díjazták.
A szakmai bizottság szerint a három szakember olyan úttörő kísérleteket végzett az összefonódott kvantumállapotokkal, amikben két részecske akkor is egyetlen egységként viselkedik, ha egymástól elválasztva vannak jelen. A bizottság szerint ezek az eredmények megnyitották az utat a kvantuminformáción alapuló új, kísérleti technológiák előtt.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 4, 2022
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2022 #NobelPrize in Physics to Alain Aspect, John F. Clauser and Anton Zeilinger. pic.twitter.com/RI4CJv6JhZ
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerint a kvantumtechnológiára fókuszáló kutatásoknak ma már széles területe van, ami magában foglalja a kvantumszámítógépeket, a kvantumhálózatokat és a biztonságos, úgynevezett kvantumtitkosított kommunikációt is.
Alain Aspect francia fizikus; 2010-ben elnyerte a fizikai Wolf-díjat, 2012-ben pedig az Albert Einstein-érmet is megkapta. John Francis Clauser amerikai elméleti és kísérleti fizikus, a kvantummechanika egyik szakértője, ugyancsak fizikai Wolf-díjas. A csapat harmadik tagja, Anton Zeilinger osztrák kvantumfizikus, aki hosszú ideje foglalkozik a kvantuminformáció területével. A szakember 2008-ban megkapta a brit Fizikai Intézet (IOP) Newton-díját.
The 2022 #NobelPrize laureates in physics have conducted groundbreaking experiments using entangled quantum states, where two particles behave like a single unit even when they are separated. The results have cleared the way for new technology based upon quantum information. pic.twitter.com/vPt3rxqaqR
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 4, 2022
A díj átadásakor elhangzott méltatás szerint John Clauser volt az, aki továbbfejlesztette az összefonódott részecskékkel kapcsolatos, egyik korábbi matematikai elméletet, ami 1960-as években született meg John Stewart Bellnek köszönhetően. Ugyanakkor Clauser kísérlete után is maradt néhány megválaszolatlan kérdés – a bizottság szerint ezeket Alain Aspect munkája segített megfejteni. Anton Zeilinger pedig kifinomult eszközökkel és hosszú kísérletsorozatokkal kezdte el használni az összefonódott kvantumállapotokat. Az ő kutatócsoportja mutatta be többek között a kvantumteleportációnak nevezett jelenséget is, egy olyan állapotot, amikor a részecskéket távolabbra mozgatják.
Szerdán, azaz holnap az idei kémiai Nobel-díjat adják át.
A fizikai Nobelt tavaly is három tudós, az amerikai-japán Syukuro Manabe, a német Klaus Hasselmann és az olasz Giorgio Parisi kapta, a komplex fizikai rendszerek megértésében elért úttörő eredményeikért. A díj felét Parisi, a másik felét pedig megosztva kapta a két kutató.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.