Még októberben összhívhatják az OÉT utódját
A Napi Gazdaság úgy értesült, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter még októberben összehívja az OÉT helyébe lépő Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsot (NGTT).
A Napi Gazdaság úgy értesült, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter még októberben összehívja az OÉT helyébe lépő Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsot (NGTT).
A kormány feloszlatja az Országos Érdekegyeztető Tanácsot (OÉT), ám a létrejövő Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) nem rendelkezik megállapodási jogosítvánnyal, így a résztvevők az érdemi egyezség reménye nélkül fognak egymás mellett elbeszélni - jósolja Dávid Ferenc, a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
Az MSZP szerint döntési jogkör híján gittegylet lesz az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) helyébe lépő Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács.
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) szerint egyértelműen a munkáltatóknak kedvez, s a munkavállalók kiszolgáltatottságát növeli a kormány által június 3-án a parlament elé terjesztett törvénycsomag, amely a Munka Törvénykönyvét is módosítaná, ezért a szakszervezet határozottan elutasítja és tiltakozik ellene.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaadói oldala azt javasolja, hogy a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácson (NGTT) belül hozzanak létre egy gazdasági tagozatot, amely alkalmas lenne a munka világát és az üzleti szférát érintő kérdések megvitatására.
Radikalizálódhatnak a szakszervezetek, mert az OÉT megszüntetésével a kormány nyíltan hadat üzent a magyar munkavállalóknak és a szakszervezeteknek is - jelentette ki Lázár András, a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke.
Újabb részletek derültek ki a tervezett Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács létrehozásáról abból az Országgyűlés honlapján olvasható törvényjavaslatból, amelynek előadója Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
Az érdekegyeztetés új rendszerének kialakításakor ügyelni kell a részletekre, de szükség van az érdekegyeztetés új komplex rendszerének kialakítására - vélekedett Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) ügyvezető elnöke pénteken. Az új rendszer kialakítása támogatható, ám az új rendszer működési minőségéről a részletszabályok alkalmazása dönt majd, tette hozzá.
A munkaadók kritikusan ítélték meg az új érdekegyeztető rendszer kialakítására vonatkozó kormányzati bejelentést, amelyről velük csak informálisan egyeztettek. A kamara viszont régóta szorgalmazta a hazai érdekegyeztetés átalakítását, és elnöke szerint új érdekegyeztetési rendszer eredményesebben, hatékonyabban működhet majd.
A szakszervezetek szerint visszalépést jelent az érdekegyeztetés rendszerének átalakítása, amelyet az Országos Érdekegyeztető Tanács megszüntetéseként értékelnek, és attól tartanak, hogy a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács nem lesz hatékony fórum a munkavállalói érdekek védelmére, ez pedig néhány érdekképviselet szerint súlyos társadalmi feszültségekhez vezethet.
Jellemzően az állami cégeknél már megszületett a megállapodás, néhány munkáltatónál a tavalyi OÉT-ülésen aláírt 4-6 százalékos béremelési ajánlást is meg tudták valósítani.
A szakszervezeti szövetség szerint összességében, a bérkompenzáció sikertelenségét is beszámítva, 2010-ről 2011-re akár 10 százalékos reálbérveszteség is előfordulhat egyes munkavállalóknál.