„Brutális” állami beavatkozástól tart PDSZ a közoktatásban
A kormány brutális beavatkozásától tart a közoktatásban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.
A kormány brutális beavatkozásától tart a közoktatásban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.
A pedagógus-szakszervezet szerint az Emmi államtitkára megsértette együttműködési kötelezettségét, amikor azt mondta, hogy a nem sztrájkoló tanároknak meg kell tartaniuk óráikat.
A most péntekre tervezett kétórás figyelmeztető sztrájk és fekete ruhás péntek a PDSZ szerint teljesen jogszerű, és minden okuk megvan arra, hogy a legkeményebb kényszerítő eszközt vessék be annak érdekében, hogy a kormány "észhez térjen". Sándor Mária azt kérte, civilek álljanak a kórházak elé fekete ruhában.
Duplasztrájkot tartanak pár nap leforgása alatt a pedagógus-szakszervezetek. A korábbi polgári engedetlenségi akciókkal szemben ezúttal igazi sztrájk jöhet, amely miatt nem vonhatják felelősségre a tanárokat, és amellyel a szervezők szerint egy egész napra megbénulhat az iskolákban a tanítás.
A szakszervezet a Klik "diktátumával" magyarázta a kérését.
A PDSZ nem volt hajlandó részt venni a sztrájktárgyalássá alakított Köznevelési Kerekasztalon, ezért otthagyták az egészet. Most tovább tárgyalnak arról, hogy hol tárgyaljanak.
Sikerként könyvelte el a 300 iskola és 15 ezer "magyar ember" észvételével zajló március 30-i polgári engedetlenségi akciót mai sajtótájékoztatóján Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom képviselője. Törley Katalin köszönetet mondott ezért a résztvevőknek, és újabb polgári engedetlenségi akciót helyezett kilátásba. Közben mindkét jelentős pedagógus-szakszervezet sztrájkról beszél.
Mendrey László azt mondta, találtak egy törvényes megoldást a március 30-ára tervezett egyórás országos sztrájk meghirdetésére, ráadásul szó van arról, hogy egyéb szakszervezetek is csatlakozzanak a tanárokhoz.
A kormánypárti politikusok cinikus nyilatkozatai után a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete 13 pontban foglalta össze, hogy − sok egyéb mellett − miért is kellene bocsánatot kérnie Orbán Viktornak és Áder Jánosnak.
A két legnagyobb pedagógus-szakszervezet elnöke azt mondta, a Pukli István által meghirdetett sztrájk erősíti érdekérvényesítő képességüket.
A PSZ után a másik jelentős pedagógus szakszevezet, a PDSZ is készen áll arra, hogy sztrájkot hirdessen. Ha a kormány nem fogadja el most ismertetett követeléseit, akkor a PDSZ-nél is munkabeszüntetés jöhet.
Valószínűleg az elmúlt hetek közoktatásügyi forrongásának pillanatnyi csúcspontja lesz a szombati tiltakozás a Parlamentnél, a Kossuth téren, már csak azért is, mert a minisztérium és a Pedagógusok Szakszervezete vezette sztrájkbizottság legutóbbi, pénteki tárgyalásán nem közeledtek az álláspontok. Az előjelek amúgy sem azt mutatták, hogy a kormányzat meghátrál, és a tiltakozó tüntetés örömünneppé válhat.
Noha a miskolci Herman Ottó Gimnázium igazgatója kedden elégedetten nyilatkozott a Köznevelési Kerekasztal üléséről, az iskola pedagógusai által írt levélhez kapcsolódó Tanítanék-mozgalom szerint az egész a szombati tüntetés ellehetetlenítésére irányult.
A Köznevelési Kerekasztal nem „oltja ki” a szombati pedagógusdemonstráció szerepét, sőt, mindennél fontosabb, hogy azon minél több ember vegyen részt – mondja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke. Mendrey László egyelőre nem érez csapdát a tárgyalásokban, azt látja, az Emmi is érzi: nagy gáz van. Villáminterjú.
Érdekes helyzet állt elő a pedagógus-szakszervezetekkel kapcsolatban: a PDSZ bejelentette, hogy mégis elmegy a Köznevelési Kerekasztal ülésére, a legnépesebb pedagógus-szakszervezet, a PSZ viszont nem lesz ott.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint nem szabad részt venni Balog Zoltán politikai okokból létrehozandó Köznevelés Kerekasztalának munkájában.
Ezúttal Nagy Erzsébetet, a PDSZ pécsi ügyvivőjét bazári majmozta le a botrányairól híres pécsi politikus, Fodor Ibolya.
Élesedik a helyzet pedagógusfronton: a tanítanék.com egyre szervezettebben tervez teret adni a kritikus hangoknak, noha maga nem szervez semmilyen politikai akciót. Úgy tűnik, a szakszervezetek is igyekeznek lépést tartani, bár a pedagógusok elszántabbnak tűnnek, mint érdekképviseleti szerveik.
Nem csak az iskola tanulói álltak ki a tanárok mellett, mert a tantestület nyílt tiltakozást intézett a kormány felé a közoktatás állapota miatt, hanem újabb miskolci iskola, a Földes Ferenc Gimnázium is csatlakozott a Herman Ottó Gimnáziumhoz.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elköltözött egy másik épületbe, másfél hete nem működik az internet és a vezetékes telefonok. Azt sem lehet tudni, hogy mikor jön újra helyre a rend.