Merkel szerint nincs vége az adósságválságnak
Minden szempontból sikeresnek nevezte az euróövezeti országok csúcstalálkozóját a német kancellár, figyelmeztetett azonban arra, hogy a válság még nem ért véget.
Minden szempontból sikeresnek nevezte az euróövezeti országok csúcstalálkozóját a német kancellár, figyelmeztetett azonban arra, hogy a válság még nem ért véget.
Ezen a héten újra előtérbe került a pénzpiacokon az adósságválság problematikája. Az eddigi kis államok (Görögország, Portugális, Írország) mellé azonban most igazi nagyágyúk csatlakoztak, jelesül Olaszország és az USA. Ezzel egyszersmind a százmilliárd dolláros problémás adóssághegyek egy nagyságrenddel, de lehet, hogy kettővel nagyobbak lettek.
Az olasz kormány megszorító csomagot fogadott el csütörtökön, hogy elkerülje a Görögországhoz hasonló adósságválságot, és egyensúlyba hozza az államháztartást 2014-ben - jelentette be egy kormányzati forrás csütörtökön.
Az euróövezet várhatóan gyengülő gazdasági aktivitása miatt "vegyesek" a közép-kelet-európai térség növekedési kilátásai. Főleg Magyarország és Csehország szenvedheti meg a valutauniós növekedés esetleges megtorpanását - áll londoni felzárkózó piaci elemzők hétvégi helyzetértékelésében.
A görög To Vima lap értesülése szerint az EU, az IMF és az EKB új megoldást keres a görög adósságteher enyhítésére, a megoldás a 80-as évek végén számos latin-amerikai országot az államcsődtől megmentő "Brady-terv" mintáján alapulna.
Az euróövezeti adósságválság újabb hulláma fenyeget tavasszal, amikor ezúttal két nagy tagállam, Spanyolország és Olaszország több százmilliárd eurós finanszírozási igényeiről kell gondoskodni - írják a londoni pénzügyi elemzők előrejelzésében, mely szerint ebbe akár az euróövezet egésze is beleroppanhat.
A Wall Street Journal bloggere szerint már biztos, hogy a csőddel néznek farkasszemet a portugálok.
Még nem világos, hogy az eurózóna állampapírpiacaira befeketető kínai kormány mit kér pénzéért cserébe. Brüsszelben kénytelenek tudomásul venni, hogy az adósságproblémákkal küzdő peremországok rászorulnak az ázsiai tőkére.
Találgatások szerint Portugália 60-80 milliárd eurós mentőcsomagra szorul. Lisszabonban cáfolják a hírt, aminek legjobban a spanyolok örülhetnének.
Az IMF szakértője szerint jövőre egy, az ideinél jóval egyértelműbben előre látható válság fenyegeti az eurózónát, amelyet még ennek ellenére is nehéz lesz elkerülni.
A Citi vezető közgazdásza szerint a közös európai deviza megmentéséhez több pénzre, nagyobb szigorra és működőképes csődmechanizmusra van szükség. Ezek nélkül az eurózóna sorsa egy éven belül megpecsételődhet.