szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rendkívüli várakozások közepette, a görög adósságválságból kivezető út feltárása és a kompromisszum reményében kezdett tanácskozást szerda délután Berlinben a német kancellár és a francia elnök.

Angela Merkel és Nicolas Sarkozy közvetlenül az euróövezeti tagállamok csütörtöki brüsszeli csúcsértekezlete előtt ült tárgyalóasztalhoz. Előzőleg szakértők arra mutattak rá, amennyiben a válság megoldására nincs német-francia közös álláspont, az a krízis további súlyosbodására vezethet. Erre utal, hogy a találkozóval párhuzamosan a német, illetve több más európai fővárosban drámai nyilatkozatok hangzottak el, és az a tény, hogy a német és a francia vezető várhatóan a késő esti órákig tartó tárgyalásairól  sajtóértekezletet, illetve tájékoztatást nem terveztek be. Merkel és Sarkozy az "utolsó pillanatig" tárgyalhat, a hírek szerint ugyanis csütörtök délelőtt együtt utaznak majd Berlinből Brüsszelbe.

A szerda délutáni német nyilatkozatok mindenesetre arra utaltak, hogy Berlin és Párizs között - a korábbi nézeteltérések után -   kompromisszum várható. Steffen Seibert kormányszóvivő - francia kollégájához hasonlóan - a  tartós megoldás szükségességét hangoztatta, Westerwelle külügyminiszter pedig a kontinens sorsát eldöntő kérdésről  beszélt. A miniszter szerint Franciaország és Németország sem Európát, sem az eurót nem hagyja veszni. "Minden más merő spekuláció" - állította a miniszter.

Angela Merkel és Nicolas Sarkozy
AP

Spekulációból pedig akad bőven. Így sokan megvádolták Merkel kancellárt a hét elején elhangzott kijelentésért, amely szerint a válság  nem oldható meg egyetlen látványos lépéssel, hanem  csakis egy folyamatról lehet  szó. Mindez, a hírek szerint, újabb feszültséget okozott a pénzpiacokon, és ismét a görög adósságválság megoldásának késleltetését vetették  több fővárosban  Berlin szemére. Sarkozy  érkezésével egy időben röppent fel a a hír, amely szerint a francia államfő bizalmasainak körében Németországot egoizmussal vádolta meg. Eszerint Nicolas Sarkozy állítólag azt hangoztatta, hogy a görögök minden tőlük telhetőt megtesznek, már sokat el is értek, egyedül a németek részéről hiányzik a szolidaritás. A francia államfő szerint  a "német egoizmus" az oka a válság elhúzódásának.

Merkel és Sarkozy találkozója előtt mindenesetre a német kormány szóvivője leszögezte: Berlin ragaszkodik ahhoz, hogy a görög adósságok finanszírozásában a magánbefektetők is részt vegyenek. Eerről állítólag már egyetértés van a német kancellár és a francia államfő között, mértékét tekintve azonban erős a nézetkülönbség.  A bankok és biztosító társaságok részvételét a görög mentőcsomagban állítólag Németország mellett leginkább Hollandia és Finnország támogatja, az Európai Központi Bank azonban ellene van és állítólag  szó van egy banki különadó bevezetéséről is. 

A legtekintélyesebb német gazdasági szakemberek, az úgynevezett  gazdasági bölcsek szerdán a görög államadósság felének elengedését sürgették. Egy felmérés szerint ugyanakkor a német lakosság csaknem 90 százaléka a leghatározottabban ellenzi ezt.

Berlinben megerősítették, hogy a csütörtöki  válságcsúcs előtt Angela Merkel és Barack Obama amerikai elnök is telefonbeszélgetést folytatott egymással. Állítólag egyetértettek abban, hogy mielőbb megoldást kell találni az adósságkrízisre. A válság elhúzódása ugyanis veszélyeztetheti a gazdasági talpra állást Európában és az egész világon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!