szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az IMF szakértője szerint jövőre egy, az ideinél jóval egyértelműbben előre látható válság fenyegeti az eurózónát, amelyet még ennek ellenére is nehéz lesz elkerülni.

Az eurózóna fiskálisan gyenge helyzetű peremországaiban felhalmozott adósságok továbbgörgetése 2011 tavaszára újabb válsághelyzettel fenyeget. Simon Johnson, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábbi vezető közgazdásza szerint a jövő évi válság már most jól körvonalazódik: az adósságban úszó országok következő törlesztései márciusban esedékesek. A Portugália, Írország, Görögország és Spanyolország kormányainak költekezését lelkesen finanszírozó bankok komoly ekkorra újabb válsághelyzetben találhatják magukat, hiszen az eurórégió politikai vezetőinek összefogása nélkül helyzetük nem megoldható.

Johnson szerint az EU-nak a következő döntéseket kell - minél sürgősebben - meghoznia annak érdekében, hogy a válság éleződését elkerülje: még szorosabbra kell fűzni a fiskális együttműködést, az ECB-nek még intenzívebben kell fellépnie a PIGS-országok kötvénypiacain, illetve egy, vagy akár több országot is ki kell majd utasítani az eurózónából.

A közgazdász szerint Angela Merkel német kancellár idővel engedni fog a nyomásnak, és feladja a német ellenzék által "un-européernek" tartott álláspontját. A fiskális unió létrejöttére Johnson maga sem számít, ám úgy véli, ez kiváltható egy olyan rendszerrel, ahol a tagországok a jelenleginél nagyobb felelősséget vállalnak egymás adósságainak rendezésében. Ebben persze Németországra hárul majd a legnagyobb szerep, így nem véletlen, ha Merkel minden eszközzel a közös európai kötvénykibocsátások ellen ágál, hiszen saját országának példásan rendezett költségvetését veszélyezteti az eurózóna renitensei miatt. E nélkül azonban 60 év politikai és gazdasági együttműködésének eredményét hajthatná a kukába.

Az Európai Központi Bank (ECB) élére jövőre várhatóan Axel Weber, a Bundesbank elnöke kerül majd, aki mindeddig kézzel-lábbal tiltakozott a peremországok adósságainak ECB által asszisztált átütemezése ellen. Johnson szerint a német monetáris szakembernek mégsem lesz más választása, mint feladni elveit, és elődjénél is markánsabban fellépni a portugál, ír, görög és spanyol állampapírpiacon, oly módon, hogy közben az országok bedőlése ellen spekulálókat is komolyan megbünteti.

Az IMF volt szakértője szerint Görögország lehet az első igazi áldozata az eurózóna átrendezésének. A közgazdász szerint a görögök képtelenek lesznek időben törleszteni adósságukat, így elveszítik az EU által vállalt garanciákat és az ECB védelmét is. Görögországból egy Montenegró-típusú állam válhat Johnson szerint, amely ugyan továbbra is eurót használ majd, ám nem fér hozzá az ECB nyújtotta hitelekhez. A szakember szerint Portugália ugyanilyen könnyen áldozatul eshet, és akár az íreket is kiutasítják majd, de Spanyolország és Olaszország várhatóan megmenekül, annak ellenére, hogy egyik ország sem fog az IMF-hez fordulni segítségért, hiszen ezzel hosszú távon is megbélyegezné magát.

Az IMF szerepvállalása az eurózóna megmentésében elenyésző lesz Johnson szerint, a valutaúnió megmentése a tagországok kezében van. A Nemzetközi Valutaalap csak arra jó, hogy kis és rendkívül szorult helyzetben lévő országoknak nyújtson hitelt – írja Johnson a New York Times-ban közölt írásában –, ahhoz azonban, hogy egy Olasz- vagy Spanyolország méretű gazdaságon is érdemben segítsen sem megfelelő erőforrásai, sem legitimációja nincs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Ez aggasztotta a világot 2010-ben

A tengerentúli gazdasági kilátások a reméltnél borúsabbá váltak a nyár elejére, Európában pedig egész évben államcsődökről spekuláltak. Az idei aggodalmakat a jövő évre is magunkkal visszük, nem árt tehát még egyszer szembenézni velük.