Már holnapra 5%-kal javíthat a memóriáján egy igen egyszerű módszerrel
A kognitív képességekre is jótékony hatással van a mozgás – állítják a University College London kutatói. Ehhez már az is elég, ha kerékpárral jár az ember dolgozni.
A kognitív képességekre is jótékony hatással van a mozgás – állítják a University College London kutatói. Ehhez már az is elég, ha kerékpárral jár az ember dolgozni.
A Liverpooli Egyetem tudósai szerint a talin nevű fehérje miatt szaporodhat el az a fehérje az agyban, ami miatt megindulhat a memóriavesztés például az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél.
Német kutatók új megvilágításba helyezték azt, hogyan kódolja az agyunk a matematika egyik legelvontabb definícióját, a nullát, amelynek értelmezése egyáltalán nem magától értetődő.
Amerikai kutatók 27 éven át vizsgálták, miként változik a kísérletbe bevont önkéntesek agyának felépítése. A szakemberek meglepő összefüggést találtak a cukorbetegség és az Alzheimer-kór kialakulása között is.
Grafénból készült, atomnyi vastagságú chipet fejlesztett egy nemzetközi kutatócsapat, amit most először ültetnek majd be egy agydaganattal küzdő emberbe. Ha beválik, az epileisziáról és a stroke utáni agyi működésről is többet lehet majd megtudni.
Vannak olyan depressziós esetek, amelyeknél nem igazán hatékony a gyógyszeres kezelés vagy a pszichoterápia. Egyesült királyságbeli kutatók viszont találtak egy egyszerű módszert, amely akár a páciens otthonában is jól alkalmazható lenne, bár nem hat mindenkire egyformán.
A finn Aalto Egyetem tudósa, Ana Maria Triana 19 héten át vizsgálta saját magát, hogy megtudja, mit okoz az agyban egy jó és adott esetben egy kevésbé jó alvás. Az eredmények igen beszédesek.
Nem bízza a véletlenre az agyunk az információk tárolását, egy emlékről másolatokat is készít. Az emlékek azonban nem maradnak változatlanok a rögzítésük után, a tartalmuk frissíthető esetleges külső vagy belső hatások esetén – derítették ki svájci kutatók.
Amerikai kutatók hosszú évek alatt, a mesterséges intelligencia bevonásával térképezték fel egy muslica mákszemnyi agyának komplett felépítését. Az eredmény más állatok agyát is segíthet megismerni.
Japán kutatóknak elsőként sikerült lekövetniük, hogyan pattog az agyban a vizuális információ, és miként áll össze annak értelmezése.
Német és izraeli kutatók arra voltak kíváncsiak, milyen hatással van az agy öregedésére a THC-terápia. Az egérkísérletek igen biztató eredményt hoztak.
Az Egyesült Királyság tudósai egyelőre maguk sem tudják, milyen eredményt hozhat, hogy a mesterséges intelligenciával kerestetik a demencia kialakulására utaló jeleket. Abban viszont biztosak, hogy nagyon komoly lehetőséget jelent, hogy ekkora adatkészlettel dolgozhatnak.
Brit kutatók kétféle prebiotikumot vizsgáltak, hogy azok szedése milyen hatással van az idősebb tesztalanyok agyára. Az eredmény igen biztató.
A Tel-Avivi Egyetem kutatóinak sikerült elérniük, hogy az agy-számítógép interfész felismerje, ha a beteg egy szótagra gondol.
Amerikai kutatók összefüggést találtak az Interleukin-1 béta nevű fehérje szintje, valamint a kognitív problémák kialakulása között azok között, akik elkapták a koronavírust. A vizsgálat reményt keltő eredménnyel zárult.
Az emberi agy információtároló képessége csodálatos, és most kiderült, még annál is lenyűgözőbb, mint eddig hitték. Csaknem tízszer annyi „adatot” képes ugyanis raktározni, mint amennyit állítottak róla.
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) agykutatói egy rendkívül nagy felbontású mikroszkóp segítségével feltárták, mi történik pontosan az idegsejtek közötti kapcsolódási pontokon, az úgynevezett szinapszisokon.
Holland kutatók tucatnyi olyan, már elhunyt beteg agymintáját elemezték, akik bár Alzheimer-kórban szenvedtek, nem voltak tüneteik.
Az X (korábban Twitter) felületére írt bejegyzéssel küldött üzenetet Emmanuel Macron francia elnöknek Paul Barbaste, a francia Inclusive Brains vezetője. A készülék különlegessége, hogy a használatához nincs szükség műtétre.
Kínai kutatók olyan eredményt értek el az agykutatás terén, ami forradalmat hozhat a különféle neurológiai állapotok viszgálatában.