szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az emberi agy információtároló képessége csodálatos, és most kiderült, még annál is lenyűgözőbb, mint eddig hitték. Csaknem tízszer annyi „adatot” képes ugyanis raktározni, mint amennyit állítottak róla.

Amerikai kutatók rendkívül pontos módszert dolgoztak ki az egerek agyában lévő szinapszisok erősségének a mérésére. A szinapszisok azok a sejt közötti kapcsolódási helyek, amelyeken keresztül az ingerület terjed az egyik sejtről a másikra, kémiai ingerület-átvivő anyagok közvetítésével. Ezeknek a szinapszisoknak meghatározó szerepük van az agy elektromos és kémiai tevékenységében, amely végső soron gondolatainkért és emlékeinkért is felel.

Az agy memóriatárolási képessége a szinapszisok számától és erősségétől függ, és bár az agy másképp működik, mint a számítógép, az információk másképp tárolódnak egy biológiai rendszerben, a tárolási kapacitást bitekben mérik. A mostani állatkísérletekből pedig kiderült, hogy az agy információtároló képessége jóval nagyobb, mint azt korábban becsülték.

A kutatók egy patkány hippokampuszából származó szinapszispárokat vizsgáltak. Ez az agyterület régóta az agykutatás központjában van funkcionális jelentősége (létfontosságú a tanulás és a memória szempontjából) és mikroszkópikus szervezettsége miatt. Tipikusan a számítógépeknél alkalmazott módszert használtak arra, hogy megbecsüljék a szinapszisok által tárolt bitek számát.

Végül arra jutottak, hogy a vizsgált szinapszisok 4,1 és 4,6 bit közötti információt tárolhatnak, ami – az emberre vetítve ezeket az adatokat – azt jelenti, hogy az agyunk tárolóképessége tízszer akkora lehet, mint azt korábban hitték. Számszerűsítettek is: ez egy petabájtot jelent, ami úgy képzelhető el, mint 500 milliárd DVD információtartalma, vagy az összes valaha készült nagyfelbontású film.

A mostani kísérletek csak a patkányagy egy kis részével foglalkoztak. A jövőben a kutatók azt vizsgálnák, hogy miként változik az információtárolási kapacitás a különböző agyterületeken is fajokon belül. A most használt módszerrel egyébként a beteg és az egészséges agyterületek is összehasonlíthatók, így jobban megérthetők lesznek a kognitív funkciókat befolyásoló állapotok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!