szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Királyság tudósai egyelőre maguk sem tudják, milyen eredményt hozhat, hogy a mesterséges intelligenciával kerestetik a demencia kialakulására utaló jeleket. Abban viszont biztosak, hogy nagyon komoly lehetőséget jelent, hogy ekkora adatkészlettel dolgozhatnak.

A demencia az egyik legkomolyabb globális egészségügyi probléma, ami néhány évtizeden belül az egész világon hatalmas terhet róhat az egészségügyi ellátórendszerre. Éppen ezért a megelőzés mellett az egyik legfontosabb feladata a kutatóknak, hogy minél hatékonyabb kezelési módszereket dolgozzanak ki. Ehhez azonban az kell, hogy a lehető legkorábban sikerüljön diagnosztizálni a problémát – még akkor, amikor tüneteket sem okoz.

Az Egyesült Királyság tudósainak most erre adódott egy példátlan lehetőségük. A szakemberek hozzáférést kaptak egy olyan adatbázishoz, ami mintegy 1,6 millió, emberi agyról készült felvételt tartalmaz, és aminek segítségével a betegséget nagyon korán felismerő mesterséges intelligenciát lehet kifejleszteni.

A NEURii nevű együttműködés – ami nagyjából 10 évvel ezelőtt indult, és amiben olyan egyetemek vannak benne, mint az Edinburgh-i Egyetem vagy a Dundee-i Egyetem –, résztvevői „a demenciával összefüggő rendellenességek előrejelzésével, megelőzésével és kezelésével kapcsolatos kihívásokat kívánnak megoldani” – írja az Interesting Engineering.

Nagyobb eséllyel alakulhat ki demencia, ha valaki övsömörtől szenved

A Harvard Egyetem kutatói szerint kapcsolat lehet a demencia kialakulása és a herpeszvírus okozta övsömör között. Mindez azt is jelenti: az övsömör elleni védőoltás hatékony segítség lehet a demencia kivédésében.

Ehhez a Skóciában több mint egy évtizeden át gyűjtött felvételeket használták fel: a mesterséges intelligencia a gépi tanulás segítségével elemzi a képeket, valamint a hozzájuk tartozó egészségügyi feljegyzéseket, hogy megtalálja azokat a mintákat, amelyek lehetővé teszik az orvosok számára, hogy meghatározzák a demencia kialakulásának kockázatát egy adott embernél.

A BBC beszámolója szerint a tudósok egyelőre nem tudják, hogy pontosan mit keresnek, mivel előttük még soha senki nem csinált ilyet. A cél viszont egyértelmű: megtalálni azokat a mintákat, amelyek a demencia kialakulására utalnak. Megjegyezték: ha még nincs is teljes képe a tudósoknak azzal kapcsolatban, hogy mi minden vezet a demencia kialakulásához, az biztos, hogy a gép által adott előrejelzés nagyon fontos paraméter lehet a diagnosztikában.

Az első eredmények már 2025-ben megszülethetnek, ugyanakkor még hosszú évekbe telhet, mire a kutatás eredményéből olyan termék készül, ami segíthet a demencia féken tartásában. Végül azonban a betegek és a gondozók terheit is jelentősen enyhítheti majd a technológia.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!