Bekerül az Alkotmányba – de miért?
Április végére új alkotmánya lesz Magyarországnak. A tervezett szöveggel kapcsolatban megoszlanak a vélemények. De mit gondol az alkotmányjogász az újdonságokról?
Április végére új alkotmánya lesz Magyarországnak. A tervezett szöveggel kapcsolatban megoszlanak a vélemények. De mit gondol az alkotmányjogász az újdonságokról?
A Magyar Köztársaságot rövidesen felváltó Magyarország új alaptörvényének márciusban ismertté vált tervezete nem garantálja az eddigi szinten a szabad élet legfontosabb értékeinek érvényesülését – állítja a HVG és az Eötvös Károly Intézet (EKINT) közös vállalkozásában készülő sorozat áprilisi jelentése, ami a hetilap csütörtöki száma közöl.
Összeállítása nem felel meg a szakma szabályainak – állítja Csanádi Gábor, az ELTE Társadalomtudományi Karának intézetigazgatója a nemzeti konzultációs testület alkotmánykérdőívéről a HVG friss számában.
Az Európai Bizottság elnöke szerint minden EU-tagország számára kötelezettség a közös uniós értékek tiszteletben tartása. Hozzátette, hogy a nemzeti alkotmányozás kulcsfontosságú folyamat, amely teljes egészében a helyi lakosságra és intézményekre tarozik.
A szocialisták arra szólítják fel a kereszténydemokrata Rétvári Bencét, hogy "tartsa tiszteletben a tízparancsolatot, ne hazudjon".
Az MSZP amíg kormányon volt, addig a titokban, a nyilvánosság elől elzárva készítette el saját alkotmánytervezetét, most ellenzékben pedig az alkotmányozásból való kivonulással akadályozták meg a párbeszéd és a konszenzus lehetőségét - értékelt a KDNP alelnöke.
Kósa Lajos azt kifogásolja, hogy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök az új alkotmány ellen szervez chartatüntetést, miközben "ő maga is - titokban - (...) készíttetett alkotmányt".
A Szociális Unió elnöke szerint a szociális biztonsághoz, a munkához és a lakhatáshoz való jog biztosítására nem elég törekedni, ezt az állam feladataként szükséges meghatározni az alkotmányban.
Mesterházy egy ketyegő bombát helyezett el azon nyilatkozatával, hogy "az MSZP nem fog esküt tenni a Fidesz alkotmányára". Csak azt nem lehet még egyelőre tudni, hogy ezt a bombát az MSZP alá vagy a kormánypárt alá tette - írja Török Gábor politológus.
A rendszerváltás alkotmányát nem tartalmi hibái, hanem a magyar politika évtizedes válsága sodorta el. Az Orbán-alkotmány azonban nem lezárni, hanem kiteljesíteni fogja ezt a válságot - olvasható a Szuverén.hu oldalon.
Több módosító indítványt nyújtott be Lázár János a Fidesz-KDNP alaptörvény-javaslatához hétfőn.
Az LMP szerint a XXI. század rendkívül változó családképe nem jelenik meg az új alkotmányban - mondta hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján Ertsey Katalin.
Nincs nap, hogy ne tennének egymást bíráló kijelentéseket a parlamenti pártok az alkotmányozással kapcsolatban. A tervezett forgatókönyv szerint április 18-án elfogadja a parlament Magyarország új alkotmányát, de nem tudni, hogy melyik párt kovácsol majd a most zajló folyamatokból politikai tőkét: az új alaptörvényt kierőszakoló Fidesz vagy a vitában részt nem vevő ellenzék.
Nem akarja a kormány visszaállítani a sorkötelezettséget - hangsúlyozta Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője hétfőn a TV2 Mokka című reggeli műsorában.
Mi történne, ha az ellenzék egésze, de legalább a demokratikus ellenzék egyhangúan megtagadná Orbán diktátumát? Ha képes lenne feláldozni képviselői helyét elveinek védelmében? - tette fel ezeket a kérdéseket Gyurcsány Ferenc a blogjának friss bejegyzésében.
Ha a készülő új alkotmányba bebetonozzák a kriminológusok és jogászok által bírált, de a „nemzeti konzultáción” sikerrel szereplő tényleges életfogytiglani szabadságvesztés lehetőségét, akkor nemcsak az elítéltek sorsa lesz megpecsételve, de hosszú távon az államra és a börtönök dolgozóira is komoly teher hárul. Az Alkotmánybíróság hatásköre pedig tovább szűkül.
Felesleges támadási lehetőségnek tartja a vármegye elnevezés használatát az új alaptörvényben a Fidesz parlamenti frakcióvezetője.
Habár a párt nem akarja legitimálni az alkotmányozás folyamatát, fenntartja magának a jogot, hogy kommentálja az alkotmányozást és a parlamentnek benyújtott szöveget is.
Lehet-e párhuzamot vonni „Napóleon Lajos” államcsínye és aközött, amin a Fidesz nagy erőkkel munkálkodik? Hogyan kerül Alexis de Tocqueville az asztalra?
Az igazságügyi tárcánál a Magyar Hírlap kérésére próbálták megkeresni a dokumentumot, ám az irattárban nem találták meg. 2006-ban a Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezet kezdeményezte az irat nyilvánosságra hozatalát, de Petrétei József nem adta ki az alkotmánytervezetet.