A boszniai szerb parlament elfogadta a szerb országrész új alkotmányának tervezetét
Ez nem ment éles viták nélkül, az ellenzéki Szerb Demokrata Párt (SDS) képviselőit a szavazás előtt eltávolították az ülésteremből.
Ez nem ment éles viták nélkül, az ellenzéki Szerb Demokrata Párt (SDS) képviselőit a szavazás előtt eltávolították az ülésteremből.
Egyiptomban több mint 52 millió választó járulhat az urnákhoz kedden és szerdán, hogy döntsenek az észak-afrikai ország alkotmánytervezetéről. Az új alaptörvény több jogot biztosítana az állampolgároknak, ugyanakkor a jogvédők szerint különféle előjogokkal ruházná fel az egyébként is befolyásos egyiptomi hadsereget.
Az egyiptomi alkotmányozó tanács Adli Manszúr ideiglenes köztársasági elnök elé terjesztette kedden az új alkotmánytervezetet, amely a korábbinál világiasabb jellegű, és bővíti a Mohamed Murszi iszlamista elnököt hatalomból eltávolító hadsereg hatáskörét.
Minden magyar családra nézve veszélyesnek tartja a Fidesz az Együtt 2014 választói mozgalom alkotmánytervezetét, mert az utat nyitna az ország újbóli eladósítása előtt, és ismét lehetőséget adna általános ingatlanadó bevezetésére - mondta a kormánypárt szóvivője keddi sajtótájékoztatóján.
A magyar alkotmánytervezetet ért bírálatokról közölt összeállítást hétvégi számában a Le Monde című francia napilap.
Nyilvánosságra került Petrétei József egykori igazságügyi miniszter 2006-os alkotmánytervezete. Az elmúlt 20 évben nem sok készülő alkotmányszöveg-tervezetet láttunk, s fogalmunk sincs róla, melyik kormány mit tett alkotmányozási tervei valóra váltására. Ideje lenne a fellelhető alkotmányozási háttéranyagokból adatbázist készíteni. Csizmadia Ervin (Méltányosság Politikaelemző Központ) írása.
Hetvenöt oldalas alkotmánytervezetet készítettek a Gyurcsány-kormány idején, 2006 júniusában a Petrétei József vezette Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban - írja a Magyar Nemzet a szombati számában.
Engesztelhetetlen egyelőre az alkotmányozási bojkott kérdésében az MSZP és az LMP, holott az ellenzéknek és a kormánypártoknak is elemi érdekük volna, hogy kompromisszumra jussanak. A koalíció közben egyre vadabb ötletekkel áll elő az Alkotmánybírósággal kapcsolatosan.
Az igazságügyi tárcánál a Magyar Hírlap kérésére próbálták megkeresni a dokumentumot, ám az irattárban nem találták meg. 2006-ban a Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezet kezdeményezte az irat nyilvánosságra hozatalát, de Petrétei József nem adta ki az alkotmánytervezetet.
A koalíció egyre vadabb ötletekkel áll elő az Alkotmánybírósággal kapcsolatosan – áll a HVG csütörtökön megjelenő számának alkotmányozásról szóló elemzésében.
Bismarck mondta 1867-ben, hogy a politika a lehetőségek művészete, tehát nemcsak a lehetőséggel élés könyörtelensége, de művészet is. A művészet pedig kultúra, stílus és katarzis együtt. Deák Ferenc óta a mai napig – Antall József rövid miniszterelnökségét leszámítva – hiányzik a magyar politikából és a magyar politikusokból a művészet – nyilatkozta többek között a hvg.hu-nak Jávor Béla ügyvéd, író, a jobboldali értelmiségieket tömörítő Nemzeti Kör tagja.
Nem az ellenzéki pártok tartoznak magyarázattal, hogy miért nem vesznek részt a most zajló alkotmányozási folyamatban, hanem a kormánypártok, hogy miért bocsátkoztak bele ebbe az illegitim alkotmányozási kalandba. Miért kísérelik meg egy közösnek szánt norma- és szabályrendszer paragrafusokba foglalását, amelyet az ellenzéki pártok nélkül készítettek elő, és az LMP és az MSZP távollétében vitatnak meg?
Az MSZP szerint a Fidesznek vissza kellene vonnia az alkotmánytervezetet, és az alkotmányozási folyamatot az európai uniós magyar elnökség után kellene újraindítani.
A Fidesz által javasolt alkotmánytervezet preambuluma a Magyarország náci megszállásával kezdődő negyvenhat évet a magyar történelmen belüli idegen testként kezeli. Az 1944. március 19-i határvonal jogosságáról kérdeztünk fideszes politikusokat.