szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyiptomban több mint 52 millió választó járulhat az urnákhoz kedden és szerdán, hogy döntsenek az észak-afrikai ország alkotmánytervezetéről. Az új alaptörvény több jogot biztosítana az állampolgároknak, ugyanakkor a jogvédők szerint különféle előjogokkal ruházná fel az egyébként is befolyásos egyiptomi hadsereget.

A szavazás eredményeit az urnák lezárásától számított 72 órán belül teszik közzé – olvasható a választási bizottság közleményében. Hozzátették azt is, hogy a nem hivatalos előzetes eredmények és számítások közzététele törvénybe ütközik.

A hadsereg hétfőn közölte, hogy a 30 ezer szavazóhelyiséget 14 ezer bíró és a biztonsági erők 160 ezer tagja fogja felügyelni.

Az elemzők az alkotmánytervezet jóváhagyását várják. Úgy vélik, hogy a legtöbb egyiptomi annak a nyugtalan és sokszor erőszakos időszaknak a végét szeretné már látni, amely 2011 elején tömegtüntetésekkel, majd Hoszni Mubarak elnök lemondásával kezdődött. Az új alkotmány elfogadása fél éven belül elnökválasztást és parlamenti választásokat jelentene.

Abdel-Fattah asz-Szíszi, a hadsereg vezetője, néhány baloldali és liberális párt, valamint a sajtó magy része arra kérte a választókat, hogy járuljanak hozzá az új alkotmány elfogadásához.

Ugyanakkor a Muzulmán Testvériség azzal a kéréssel fordult követőihez, hogy bojkottálják a szavazást. 2012-es választási győzelmük után az iszlamista szervezet vezetőjét, Mohamed Murszi elnököt 2013 júliusában hetekig tartó tömegtüntetések után a hadsereg mozdította el a hatalomból. Az iszlamisták azóta is tiltakoznak az egyiptomi katonaság beavatkozása és Murszi lemondatása ellen.

A mérsékelt iszlamista Abdel-Moneim Abul Futúh Erős Egyiptom nevű pártja hétfőn ugyancsak a népszavazás bojkottjára buzdította híveit. Korábban a részvételre és az alkotmánytervezet elutasítására kérte követőit. A párt azzal magyarázza pálfordulását, hogy az utóbbi napokban több aktivistáját is őrizetbe vették, amiért röplapokkal és plakátokkal az alaptörvény megszavazása ellen próbálták mozgósítani az egyiptomiakat.

A Human Rights Watch nevű jogvédő szervezet bírálta a véleménynyilvánítási szabadság korlátozását. "Az egyiptomi állampolgároknak szabadon kellene az új alkotmány mellett vagy ellen voksolniuk, és nem szabadna az elzárásukkal fenyegetni csupán azért, mert a törvénytervezet elutasításáért lobbiznak" – mondta hétfőn Joe Stork, a HRW Közel-Kelet szakértője.

A külföldön élő egyiptomiak már az előző napokban az urnákhoz járulhattak. A 681 ezer választásra jogosult kevesebb mint hatoda, 103 ezer ember voksolt külföldön – közölte hétfőn a választási bizottság. Szaúd-Arábiában az egyiptomi nagykövetség adatai alapján a választásra jogosultak 98 százaléka támogatta az alkotmánytervezet elfogadását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!