Rácz András: Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisfüzete a jelek szerint nem az ő gépén készült
Rácz szerint mindez “elég izgalmas kérdéseket vethet fel annak kapcsán is, hogy vajon a disszertációnak ki a tényleges szerzője”.
Rácz szerint mindez “elég izgalmas kérdéseket vethet fel annak kapcsán is, hogy vajon a disszertációnak ki a tényleges szerzője”.
Mire figyeljünk, hogyan kérdezzünk, miként tegyünk javaslatot a főnökünknek a hatékony kommunikáció érdekében? Jó módszer lehet például vezetőnk viselkedési stílusának megfelelő kommunikációs módszert választani.
Egy amerikai kutatás a munkahelyekről kínosan hiányzó mondatokra hívja fel a figyelmet. Pedig csak néha ki kell mondani őket, és sokkal jobb lesz mindenki kedve az irodában, ami persze javítja a teljesítményt is.
Azért, mert valaki főnök, még nem biztos, hogy tökéletes, és néha – amikor úgy érzi, hogy a beosztottai a türelmét tesztelik, vagy csak nem értenek vele egyet – mondhat olyat, amit később megbánhat. Főnökként sokkal jobban meg kell válogatnia a szavait az embernek. Vannak olyan mondatok, amelyek demotiválóan hatnak, és egyszerűen nem engedheti meg egy főnök azt a luxust, hogy ilyeneket mondjon, csak azért, mert csalódott. Jótanácsok vezetőknek.
Nem a legjobb ötlet ellenséggé tenni a főnököt. Ha megharagszik, nyomorúságossá teheti az alkalmazott mindennapjait, és a legtöbb esetben érdemi beleszólása van abba, hogy ki kerüljön fel az elbocsátandók listájára. A megfelelően elmondott ellenvélemény azonban mindenkinek hasznos lehet, csak be kell tartani néhány aranyszabályt.
Bármennyire is jól esne, még burkoltan se nevezze hülyének a főnökeit, ne kacsintson össze cinkosan a munkatársaival, és ne becsmérelje a cég ügyfeleit. Lehet, hogy éppen megold vele egy stresszes helyzetet, de hosszú távon nagyon meg fogja bánni.
Mit tehet az a munkavállaló, akinek felettese alacsonyabb végzettségű, mint ő, a munkakörét pedig folyamatosan módosítják? Olvasói kérdésre Viszló László, a hvg.hu és az Adózóna munkajogi szakértője válaszol.
Egy csoportban mindig alkalmazkodni kell, ha valaki erre képtelen, akkor őt kilöki magából a közösség, akár a csoport normájával van baj, akár az egyén viselkedése deviáns - véli Szirmay Ágnes munkapszichológus, aki szerint krízishelyzetben különösen fontos, hogy összetartson a csoport. De milyen szerep jut a vezetőnek?