Bábel Vilmos
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Rácz szerint mindez “elég izgalmas kérdéseket vethet fel annak kapcsán is, hogy vajon a disszertációnak ki a tényleges szerzője”.

Rácz András Oroszország-szakértő elolvasta az ELTE ÁJK honlapján Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisfüzetét (ez rendszerint egy pár oldalas szöveg, ami a doktori védés előtt összefoglalja az értekezés fő mondanivalóját), és arra jutott, hogy a jelek szerint az anyag nem az ő, hanem az egyik beosztottja gépén készült – erről a Facebook-oldalán posztolt.

Rácz levezeti, hogy az ELTE honlapjára feltöltött fájl tulajdonságaira kattintva Árpási Botond Gergely jön ki szerzőként, aki 2023-ban a jelek szerint közösen jegyzett egy cikket Orbán Balázzsal. (Rácz azt írja, “nem lényegtelen részlet, hogy a cikkben Árpási első szerző, míg Orbán Balázs csak a második, mert a tudományos szokásjog szerint az első szerző mindig az, aki a legtöbb, legfontosabb munkát tette bele az adott kutatásba”.)

Mindenesetre abban a 2023-as cikkben jegyzetként szerepel egy rövid önéletrajz Árpásiról:

“A szerző politikai tanácsadó, Miniszterelnöki Kabinetiroda. Politológus, politikatudományi alap- és mesterszakos diplomáját az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerezte 2018-ban, illetve 2021-ben. Egyetemi tanulmányai során az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon munkáival helyezéseket ért el. A politikai vezetéselméleti kérdésekkel foglalkozó írásai megjelentek akadémiai folyóiratokban, illetve könyvfejezet formájában is.”

Rácz ebből azt a következtetést vonja le, hogy Árpási Orbán Balázs beosztottja, de “2023-ban még biztosan az volt”. Ezt nem tudjuk, de nem is utal rá semmi, a Miniszterelnöki Kabinetiroda ugyanis nem Orbán Balázs, hanem Rogán Antal irányítása alatt működik.

Rácz kiemeli azt is, hogy Orbán Balázs a disszertációja témájával korábban soha nem foglalkozott, míg Árpási igen, és szerinte életszerűtlen, hogy “Orbán Balázsnak ne lenne laptopja, amin a doktorija tézisfüzetén tud dolgozni”. Szerinte mindez “elég izgalmas kérdéseket vethet fel annak kapcsán is, hogy vajon a disszertációnak ki a tényleges szerzője”.

Ugyanakkor az, hogy nem Orbán Balázs szerepel a tézisfüzetet tartalmazó fájl szerzői között, nem bizonyítja azt, hogy nem ő írta a szöveget. A tisztánlátást persze segítené, ha az érintettek maguk válaszolnának a felmerülő kérdésekre, ezért küldtünk megkereséseket mind Orbán Balázsnak, mind Árpási Botondnak. Amint válaszolnak, frissítjük a cikket.

November 15-én derült ki, hogy Orbán Balázs a doktori védésre készül, és hogy a nemzeti szuverenitásról írta a disszertációját. Kiderült az is, hogy a Miniszterelnök politikai igazgatójának PhD-értekezése nem mindenkinek nyerte el a tetszését, ketten is a védésre bocsátás ellen szavaztak a doktori tanácsban.

Az ELTE egyik tanszékvezetője kikérte magának, hogy Orbán Balázs az egyetemen doktorizhat, szerinte elképzelhetetlen, hogy egy kiszolgáltatott helyzetben lévő egyetem objektív döntést hozhat.

Rácz András már korábban is megszólalt a témában. Szerinte “szokatlan mértékű adminisztratív jóindulat kell ahhoz, hogy Orbán Balázs tizenkét évvel az abszolutóriuma megszerzése után disszertációt védhessen”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!