A fekete lyukról készült első fotó után újabb jelentős eredményről számoltak be csillagászok
Az Eseményhorizont Távcső (EHT) képességeit mutatja, hogy általa sikerült bemutatni az első felvételt egy fekete lyukról. De a berendezés nem csak erre jó.
Az Eseményhorizont Távcső (EHT) képességeit mutatja, hogy általa sikerült bemutatni az első felvételt egy fekete lyukról. De a berendezés nem csak erre jó.
Egy tenger alatti expedíciót indítani a keresésére elég kockázatos, de a tudományos haszon igen nagy lehet – írta a Science Alert.
Az elkövetkező napokban több űrszikla is a Föld közelébe merészkedik, de olyan nagyon közel azért egyik sem jön.
A Proxima Centauriról, a Naphoz legközelebbi csillagról az Étienne Klein francia tudós által vasárnap megosztott fotóról kiderült, hogy a felvétel egy szelet kolbászról készült.
Az Earendel 50-100-szor nagyobb, mint a Nap, és nagyjából 1 milliószor fényesebb annál.
Különféle rádiójeleket már többször befogtak a kutatók, de ami az Abell 3266 környékéről érkezett, azt egyelőre megérteni sem sikerült.
A különleges galaxis a Szobrász csillagkép része, és 500 millió fényévre van a Földtől.
Egy nem túl erős, G1-es geomágneses vihart válthat ki az az esemény, amelyet a központi csillagunk indított be.
A még ismert bolygókról is meg lehet állapítani olyat, ami korábban nem teljesen volt egyértelmű.
Magyar kutatók is részt vettek annak a nemzetközi kutatócsoportnak a munkájában, amely a földi magnetoszféra Nap felőli oldalán megfigyelhető néhány perces robbanásszerű jelenségeket vizsgálta.
Csupán egy-két napon át látható, ha két neutroncsillag összeütközik, egy új teleszkóppal viszont valós időben lehet megfigyelni az eseményt.
A 300 fényév átmérőjű „csillaggyár” az éjszakai égbolt egyik leglátványosabb objektuma.
Gyakran előfordul, hogy egy adott tudományterület fejlesztését egy másik tudományterületen is hatékonyan lehet felhasználni. Erre most egy újabb példa a MoleGazer nevű csapat munkája.
Az emberiség eddigi lefejlettebb teleszkópja, a James Webb a Déli Gyűrűs-ködöt is megfigyelte az üzembe helyezése után. És milyen jó, hogy így tett: az objektumról készült felvétel mellé egy meglepetés is érkezett.
A C/2017 K2 (PanSTARRS) üstökös a Naprendszer határán túlról érkezett. A megfigyeléséhez távcső szükséges.
A friss, még hivatalosan nem kiadott felvételeken a bolygó holdjai is láthatók.
Az úgynevezett gyors rádiókitörések általában néhány milliszekundumig tartanak. Az újonnan felfedezett FRB 20191221A ezzel szemben akár három másodpercig is érzékelhető lehet. De más furcsaság is van.
Szegedi és szegedi kötődésű csillagászok is kutatási időt nyertek a NASA 10 milliárd dolláros James Webb űrteleszkópjára, amely tudományos ciklusát hétfőn kezdte meg. Az SZTE asztrofizikai kutatócsoportjának munkatársai csillagrobbanások nyomait kutatják majd az űrtávcső segítségével.
Miután a NASA közzétette a James Webb űrtávcső első felvételeit, ünnepi grafikát helyezett ki a kereső főoldalára a Google.
Példátlan mélységben láthatunk a világegyetembe a történelem eddigi legnagyobb teljesítményű űrteleszkópjával. A NASA és az amerikai elnök nem sokkal éjfél után nyilvánosságra hozta a teljesen beállított James Webb űrtávcső által készített első fényképet.