Találtak két nagyon különleges szupermasszív fekete lyukat: adtak egy kis időt a pusztítás előtt
Két megfigyelés is arra világított rá, hogy a szupermasszív fekete lyuk közelébe kerülő csillagok képesek lehetnek egy ideig túlélni a találkozást.
Két megfigyelés is arra világított rá, hogy a szupermasszív fekete lyuk közelébe kerülő csillagok képesek lehetnek egy ideig túlélni a találkozást.
Kína úgy tervezi, 2024-re befejezi az építését az EAST nevű optikai teleszkópnak, ami nemcsak Ázsia, de a keleti félteke legnagyobb ilyen szerkezete lehet. Rekesznyílása elérheti a 6 métert, a tükör pedig 8 méteres lehet.
A Tejútrendszer spirális korongja nagyjából 100 ezer fényév átmérőjű. Ehhez képest a galaxis széle tízszer ilyen messze van a középponttól – figyelték meg kutatók.
Már nem sc-ifi, de még nem is valóság a Földet fenyegető kisbolygók elhárítása. Ezt jelzi több 2022-es csillagászati hír, köztük egy becsapódás magyar előrejelzése.
A kutatók szerint érdemes másfajta szemszögből is megközelíteni azt a kérdést, hogy milyen hatással lehet az exobolygókra egy vörös törpecsillag.
A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Csillagászati Intézetének kutatói is részt vesznek abban a programban, amelynek keretében a napokban készítette el első felvételeit a WEAVE nevű műszer.
Montreali csillagászok két olyan, Naprendszerünkhöz relatíve közel található exobolygót fedeztek fel, melyek felénk ismeretlen formában hordoznak szokatlan mennyiségű vízréteget.
Korábban több teleszkóppal is figyelték már a SMACS J0723.3-7327 jelű vörös spirálgalaxis-halmazt, de a James Webb űrtávcső hozta a legnagyobb eredményt: így már részleteiben is látni lehet.
A Naprendszer külső részét képző Oort-felhőben sokkal több lehet a 10 grammnál nagyobb jeges-sziklás objektum, mint ahogyan eddig gondoltuk.
Ausztrál csillagászok elemezték a James Webb űrteleszkóp felvételét a Déli Gyűrűs-Ködről.
Szerdáról csütörtökre virradó éjjel látványos csillaghullás figyelhető meg az égen, amikor megérkezik a Geminidák meteorraj. Kedvező időjárás esetén óránként akár százötven hullócsillagot is megszámlálhatunk.
A Nemzetközi Csillagászati Unió figyelmeztetést adott ki a frissen felbocsátott, BlueWalker 3 nevű műhold miatt, ami interferenciát okozhat az optikai és rádióteleszkópok számára.
A következő két évben több mint egymillió új csillagnál nézik meg, hogy lehet-e a körülötte lévő bolygókon intelligens életforma.
A legjobb űrfotók nemcsak tudományos szenzációt jelentettek, hanem megváltoztatták az emberiség önmagáról alkotott képét is – hol büszkeséget és reményt ébresztve, hol aggodalmat és félelmeket generálva. Az elmúlt ötven év felvételeiből készült válogatás ezt a Földön kívüli utazást idézi fel.
Egy amerikai kutató és a társa azt szeretté volna megmutatni a témában nem feltétlenül jártas embereknek, hogy miként is néz ki valójában az univerzum. Kissé ijesztő rájönni arra, valójában mennyire picik vagyunk.
A Tudományos Újságírók Klubja által kiírt Juhari Zsuzsanna-díjat idén a Csillagvizsgáló Blog alapítója, Barna Barnabás csillagász kapta.
Csillagászok felfedezték az eddigi ismeretek szerint a Földhöz legközelebb eső fekete lyukat, amely 1600 fényévre található a bolygótól.
A WDJ2147-4035 jelű csillag 10,2 milliárd éve éli az életét fehér törpeként. A kutatóknak sikerült kimutatniuk, hogy az égitestet egy bolygó maradványa szennyezte be.
A csillagászoknak két elméletük is van arra, hogy miért lett olyan a TOI-3757b jelű gázóriás, mint amilyen.
Az ókori Hipparkhosz csillagászati térképét évszázadok óta keresték a tudósok, de eddig nem akadtak a nyomára. Most azonban sikerült.