szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A még ismert bolygókról is meg lehet állapítani olyat, ami korábban nem teljesen volt egyértelmű.

James O'Donoghue Twitter-oldalát érdemes bekövetniük a csillagászat szerelmeseinek, hiszen itt mindig találni valami érdekességet. Nem véletlenül: a kutató korábban a NASA-nak dolgozott, most pedig a JAXA, vagyis a Japán Űrkutatási Hivatal munkatársa.

O'Donoghue ezúttal a bolygók „mozgolódásáról” készített egy remek animációt. Íme:

A videón az látható, hogy az egyes planéták egymáshoz képest milyen gyorsasággal keringenek, vagyis végzik el űrbéli feladatukat. A Merkúr az itt látható mozzanat alapján egy óriási ágyúgolyóként viselkedik, míg például a Neptunusz szinte lassított felvételnek tűnik.

Az IFLScience magyarázatként hozzáfűzte: minél közelebb vagyunk egy nagy, gravitációval is rendelkező objektumhoz, annál gyorsabban lehet haladni. A Merkúr azért ilyen gyors, mert ő van a legközelebb a Naphoz, így a legnagyobb sebességet is ez a planéta éri el, hogy kikerüljön a gravitációs vonzásból.

O'Donoghue szakterülete egyébként a Szaturnusz gyűrűi. A Twitteren közzétett bejegyzésekben már kifejtette, hogy a vékony, de hatalmas struktúrák valójában különböző sebességgel mozognak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!