Lélegzetelállító fotót készített a James Webb a Teremtés oszlopairól
Közzétette első felvételét a Teremtés oszlopaiként ismert három hatalmas, gázokból és porból álló felhőoszlopról szerdán a James Webb-űrteleszkóp.
Közzétette első felvételét a Teremtés oszlopaiként ismert három hatalmas, gázokból és porból álló felhőoszlopról szerdán a James Webb-űrteleszkóp.
A Föld nem minden területe lakható, különösen ott, ahol rendkívül alacsony a hőmérséklet. Egy kutatócsoport szerint ez a helyzet sokat változhatna, de ahhoz egy másik planéta elmozdulására lenne szükség.
A kutatók az AT2018hyz jelű fekete lyuk esetében azt tapasztalták, hogy az általa széttépett csillag anyaga nem a korongon izzott fel, hanem szétszóródott.
Az ASO-S elsődleges feladata az lesz, hogy kiderítse: a Nap mágneses mezeje hogyan váltja ki az úgynevezett koronakidobódásokat (CME) és más kitöréseket.
Október 25-én a Nap bő harmadát kitakaró részleges napfogyatkozás figyelhető meg Magyarországról. A mintegy két órán át tartó jelenséget szabad szemmel és távcsővel is meg lehet majd figyelni a déli órákban – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló szerdán.
Harminc éve, 1992. október 4-én halt meg Bay Zoltán magyar-amerikai fizikus, a múlt század egyik legkiválóbb tudósa, az első Hold-radar kidolgozója, aki először mérte meg pontosan a Föld–Hold távolságot.
A tudósok még vizsgálják, pontosan milyen hatása volt az űrszondának arra az aszteroidára, aminek szeptember végén ütközött neki, de az már biztos, hogy egy jókora adag törmelék szabadult ki belőle.
A kínai FAST rádióteleszkóppal egy „hiperaktív” magnetárt sikerült elcsípni, ami alapján új helyeken is keresnünk kell majd a gyors rádiókitörések forrását.
A szuperföld nevű objektumok sokkal gyakrabban fordulnak elő, és lényegesen több is van belőlük, ezért érdemes lenne rájuk összpontosítva választ keresni a tudomány egyik nagy kérdésére.
A kutatók közvetett módon vizsgálták meg, van-e foszfor az Enceladuson. A számítások szerint erre minden esély megvan.
A Nemzetközi Csillagászati Unió (International Astronomical Union, IAU) pályázatot hirdet 20 olyan exobolygórendszer névadására, amelyeket hamarosan a James Webb-űrtávcsővel is meg fognak figyelni a csillagászok.
Az osztrák fotós, Gerald Rhemann alkotását nehéz szavakkal leírni.
Sasha Quanz asztrofizikus szerint 30 éve még azt sem tudtuk, hogy léteznek exobolygók, ma viszont már 100 milliárdra tippeljük a számukat a Tejútrendszerben.
A képen az Orion-köd belső régiója látható. A felvétel a James Webb űrteleszkóp munkája.
Soha nem látott részletességgel tárta fel a Tarantula-ködöt a James Webb űrteleszkóp.
A QC7 nevű aszeroida 9,1 km/másodperces sebességgel robog majd el a Föld mellett.
Egészen elképesztő képek érkeztek a Jupiterről. Még a bolygó halvány gyűrűi is megfigyelhetők.
A teleszkóp által megpillantott galaxisokról van szó, amik olyan alakúak, mint egy csészealj.
A Földtől mintegy 395 fényévre található az az exobolygó, ami körül egy gyűrű is kering.
Egy üstökös csapódott a Napba, miközben a NASA SOHO nevű műholdja a csillag mozgását figyelte.