Miért ne faljunk be azonnal minden gyönyört?
Ma valósággal dúskálunk azokban a dolgokban, amelyek azonnal növelik az örömérzetünket. Ez azonban hosszú távon nem járul hozzá a boldogsághoz, sőt akár árthat is.
Ma valósággal dúskálunk azokban a dolgokban, amelyek azonnal növelik az örömérzetünket. Ez azonban hosszú távon nem járul hozzá a boldogsághoz, sőt akár árthat is.
Préripocok párokkal végzett kutatás szerint a dopamin nevű örömhormon kiugrásai lecsillapodtak a különválasztás után. Az agyi mechanizmus megértése segíthet a párjuk elvesztését nehezen feldolgozó embereknek is.
A gyakran csak boldogsághormonként emlegetett dopamin talán a legismertebb vegyület az agyműködést moduláló többtucatnyi neurotranszmitter (kémiai hírvivő) közül. Döntő szerepet játszik az agy jutalmazási rendszerében, a felszabaduló dopamin elégedettségérzést, illetve boldogságot vált ki. Azonban ez a neurotranszmitter jóval sokoldalúbb, mint eddig hitték.
Elárasztanak bennünket a különféle zeneszámok. Vannak közöttük tiszavirág életűek, mások pedig slágerek lehetnek, és még hosszú évekig dudorászuk őket. A gépi tanulás az idegtudományokra támaszkodva már azt is meg tudja jósolni, melyik számra vár ez utóbbi sors.
Meglepő segítséget találtak dán kutatók a nikotinfüggőség leküzdésére: egy eredetileg egészen más célokat szolgáló gyógyszer ígéretesnek tűnik ezen a téren (is).
A kutatók Svédországban próbálják ki először embereken, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegek elhalt idegsejtjei helyére újakat ültetnek be.
A kényszeresen túlfogyasztó társadalmak függőségeivel és azok megoldásával foglalkozik Dopaminkorszak című könyvében Anna Lembke, a Stanford Egyetem pszichiáterprofesszora. Frissen megjelent kötete apropóján beszélgettünk vele a magyar társadalomban is gyakori függőségekről, melyekbe bárki könnyedén belecsúszhat anélkül, hogy egy kortyot is inna. A szakember arról is beszélt, hogy bár van kiút mindenből, manapság már arra is komoly energiát kell fordítani, hogy nap mint nap elkerüljük az erős függőség lehetőségét.
Változnak az idők: míg korábban szinte csak rosszat lehetett hallani a videojátékozás hatásairól, mára megváltozott a szakemberek véleménye erről az időtöltésről. Olyannyira, hogy egyenesen ajánlják a stressz leküzdésére.
Saját magunk is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy az agyunk a szokottnál több boldogsághormont termeljen, és ezzel összességében jobban érezhessük magunkat – erősítette meg Loretta Breuning professzor, az Inner Mammal Intézet alapítója.
Mikor szerelembe esünk, 12 agyi terület dolgozik össze, hogy abba az édesen fájdalmas, bódult és izgatott állapotba kerüljünk. Egy friss kutatás szerint viszont a szerelem nemcsak romantikus gondolatokat ébreszt, hanem például a vérnyomást is csökkenti.
Az alábbi, mesterséges intelligencián alapuló online szolgáltatással megláthatjuk, hogyan is néznek ki a zenék.
Valóban csökkenhet az immunrendszere védekező képessége, ha mindig stresszel.
Számtalanszor hallottuk már: „Az edzés pozitív hatással van a szervezetre.” De mit jelent ez valójában? Nagyrészt azt, hogy a fizikai fejlődés nem csupán a testünkre, hanem a mentális állapotunkra van hatással. A rendszeres mozgás hozzásegít ahhoz, hogy az élet minden területén a maximumot nyújthassuk, legyen szó munkáról, családról vagy akár az általános közérzetedről.
Ártalmatlan dolognak tűnik, ha rendszeresen megkívánunk egy kis édességet, legfeljebb annyit gondolunk, hogy majd valahogy le kell mozogni a plusz kalóriákat. Ennél rosszabb a helyzet: függőség is kialakulhat.
Egy kutatás eredményei szerint nem csak az endorfin termelése miatt érezzük jól magunkat futás közben és után, egy másik neurotranszmitter is szerepet játszik ebben. Nem is akármelyik.
A sörnek már az íze is a boldogsághormonként emlegetett dopamin termelődését váltja ki az agyban amerikai kutatók friss eredményei szerint.
A boldogsághormonok egyike, a dopamin javítja idős embereknél a hosszú távú memóriát - állapították meg német kutatók.
A dohányosok többsége egyetért abban, hogy nagyon nehéz megőrizni a füstmentességet. A Biological Psychiatry e havi számában közzétett tanulmány szerint az elvonás következtében kialakuló alacsony dopaminszint elősegíti a dohányosok visszaesését.
Ha valakit szezonális depresszió gyötör, több természetes módszer is segíthet. Íme néhány.
Az alvás REM-fázisának rendellenessége kapcsolatba hozható a Parkinson-kórral – állítja egy új kutatás.