Miért ne faljunk be azonnal minden gyönyört?

6 perc

2025.02.20. 14:09

2025.02.20. 15:55

Ma valósággal dúskálunk azokban a dolgokban, amelyek azonnal növelik az örömérzetünket. Ez azonban hosszú távon nem járul hozzá a boldogsághoz, sőt akár árthat is.

Boldogabbak azok, akik nem kapják meg állandóan, amire vágynak – vallja Arthur C. Brooks amerikai író, közgazdász (és profi vadászkürtös). Az Úgy élj, ahogy élni akarsz című könyv szerzője szerint lényegesen javíthat az életminőségen, ha önuralmat gyakorlunk, és megtanulunk nemet mondani saját vágyainknak, vagy legalábbis nem rögtön abban a pillanatban csábulunk el, amikor ránk törnek. Mert bár megdobhatják a dopaminszintet a cukros ételek, a közösségi média, a videojátékok, az impulzív online vásárlás vagy a pornó, ha időnként nemet mondunk ezekre, akkor paradox módon mégis boldogabbak lehetünk.

Türelem pillecukrot terem

Pillecukor-kísérlet néven híresült el az a kutatás, amikor 1970-ben 32 óvodás gyereket magukra hagytak egy szobában állatfigurás kekszek és némi sós perec társaságában. Mielőtt azonban megehették volna a rágcsákat, a kutatók felajánlották nekik, hogy ha képesek 15 percet várni anélkül, hogy elfogynának a csemegék, akkor jutalomként pillecukrot kaphatnak. Minden gyerek elfogadta az ajánlatot, a kutatók pedig el is hagyták a szobát, de azért kintről megfigyelték a gyerekeket.

Mindössze tízen tartották a szavukat, ők meg is kapták a jutalom-pillecukrot, a gyerekek kétharmada azonban nem bírta ki, és megette a nassolnivalókat.

Wikipédia / John Morgan /CC BY 2.0

A kutatók azt is meg akarták vizsgálni, hogy mi történik hosszú távon azokkal a gyerekekkel, akik önuralmat tudtak gyakorolni, és azokkal, akik nem, ezért felnőtt életükig követték őket. Később publikált tanulmányukban a pszichológusok jelentős eltéréseket találtak a két csoport között. Például azok, akik kivárták a 15 percet, sokkal magasabb pontszámokat értek el a felsőoktatáshoz szükséges vizsgákon. Akik nem vártak, azok kevésbé voltak sikeresek a tanulmányaik során, viszont gyakoribb volt körükben a tinédzserkori droghasználat.

Az éveken át tartó kutatás eredménye világos volt: az önuralom sikeresebb és kielégítőbb élethez vezetett.

Ugyanakkor ahogy az a viselkedéstudományi kutatások esetében gyakran előfordul, ezeket a következtetéseket később néhányan megkérdőjelezték. Olyan kutatók vitatták őket, akik nagyobb és sokszínűbb gyermekmintákat használtak, valamint olyan módszereket alkalmaztak, amelyek figyelembe vették a családi hátteret és a kognitív képességeket is. Egy 2018-as tanulmány például arra a következtetésre jutott, hogy az önfegyelem önmagában csak enyhe hatással van az iskolai eredményekre.

Bár ezek a felülvizsgált eredmények arra utalnak, hogy az azonnali vágyaknak való ellenállás nem egyetemes csodaszer, az újabb kutatások kimutatták, hogy az önuralomnak van egy következetesen kimutatható előnye, méghozzá az általános jóllét növekedése.