Elemzők: nem változik a 6 százalékos jegybanki alapkamat
A jegybanki alapkamat 6 százalékos szinten tartását várják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának hétfői ülésétől az elemzők.
A jegybanki alapkamat 6 százalékos szinten tartását várják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának hétfői ülésétől az elemzők.
A jelenlegi demonstrációkat nem követték szakszervezeti-kormányzati tárgyalások, ezért egyelőre még nem értek célt - mondták elemzők az ATV-ben.
Meglepte az elemzőket az 5,9 százalékos áprilisi bruttó bérnövekedés, hiszen átlagosan csak 4 százalékot vártak, ugyanakkor arra számítanak, hogy a következő hónapokban lassul a növekedés üteme, s az év végére az infláció is mérséklődhet.
Nem okozott különösebb meglepetést a külkereskedelem áprilisi teljesítménye és bruttó hazai termék (GDP) első negyedéves alakulása a megkérdezett elemzők szerint, akik megjegyezték, hogy a GDP összetételében a vártnál nagyobb lett a háztartási fogyasztások visszaesése.
Banki elemzők és a nemzetgazdasági minisztérium szerint a várakozásoknak megfelelően csökkent a munkanélküliségi ráta február-áprilisban.
A jegybanki alapkamat 6 százalékos szinten tartását várják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának hétfői ülésétől az elemzők.
A jegybanki alapkamat 6,00 százalékos szinten tartását várják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának jövő hétfőn, május 16-án soron következő ülésétől az elemzők - derül ki a Reuters hírügynökség csütörtökön bemutatott felméréséből.
Pozitív meglepetést hozott a 76 milliárd forintos áprilisi államháztartási többlet, ami arra is utal, hogy a 250 milliárd forintos költségvetési zárolás akár túlzott is lehet - mondták az MTI által megkérdezett elemzők csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által közölt áprilisi államháztartási jelentése után.
A munkaerőpiac csak lassan lábal ki a válságból, a munkanélküliségi ráta javulása a következő hónapokban megindulhat, de a mutató továbbra is kétszámjegyű marad és legkorábban 2012 második felétől csökkenhet 10 százalék alá – vélték a megkérdezett banki elemzők a KSH legfrissebb foglalkoztatási statisztikái alapján.
Szerda reggel a forint 264,45/euró volt vételi oldalon, hajszállal jobb a keddi késői 264,49/eurónál. A svájci frankkal szemben 206,54/franknál tartott, 0,08 százalékkal gyengébben a kedd estinél.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint bár a munka világával kapcsolatos intézkedések "negatív ösztönzőket" tartalmaznak annak érdekében, hogy nőjön a munkaerő-piaci aktivitás, és minél jobban "rászorítsák" az embereket a munkavállalásra.
Havi szinten 1,4 százalék volt az infláció a februári 0,4 százalékkal és az elemzők által várt 1,3 százalékkal szemben.
Az ipari termelés alakulása bizakodásra ad okot; bár a termelést továbbra is az export húzza, élénkül a belföldi értékesítés is és a megkérdezett elemzők az adatok közül különösen az új rendelések kedvező alakulására hívták fel a figyelmet.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 1,25 százalékra emelte az euróövezeti irányadó kamatot az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa.
A magyar gazdasági növekedés továbbra is "egy lábra", a feldolgozóipari exportra támaszkodik, és a fellendülésnek még nem nevezhető, visszafogott tavalyi bővülési ütem elemzők szerint csak lassan gyorsul majd.
A vártnak megfelelő, a konszenzusnál kissé alacsonyabb februári inflációs adat a makroelemzők szerint nem ad okot a jegybanki alapkamat emelésére, de a kockázatok miatt annak mérséklése sem várható, így a monetáris tanács következő kamatdöntő ülésén várhatóan a tartásra voksol a tagok többsége.
A februári államháztartási pozíciót egy nagyobb kamatfizetés rontotta, azonban az egyszeri tételek nélkül is kitűnik, hogy az államháztartás pozícióival később is jelentős gondok lehetnének.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 152,57 pontos emelkedéssel, 23 308,07 ponton nyitott kedden. A hétfői záró értékéhez képest 0,66 százalékkal erősödött.
A megkérdezett 27 elemző közül 26 vélte úgy, hogy nem változik az alapkamat. A konszenzus alapján az várható, hogy az alapkamat 2011 végén is 6,00 százalékon áll majd. Az átlagos infláció az idén 3,9 százalék lesz, az év végére 3,7 százalékra, jövőre pedig éves átlagban 3,4 százalékra csökken a felmérés szerint.
Az Erste Bank elemzője meglepő pozitív hírnek mondta a decemberi külkereskedelem alakulását a kedden nyilvánosságra hozott és negatív meglepetésként hatott ipari statisztika tükrében, amikor is egy hónap alatt az ipari termelés novemberhez képest mintegy 12 százalékkal esett.