szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ipari termelés alakulása bizakodásra ad okot; bár a termelést továbbra is az export húzza, élénkül a belföldi értékesítés is és a megkérdezett elemzők az adatok közül különösen az új rendelések kedvező alakulására hívták fel a figyelmet.

A KSH által csütörtökön közölt részletes ipari termelési adatok nagy meglepetést nem okoztak, a fő számok megegyezetek az előzetes adatokkal. Az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 2011 februárjában 14,3 százalékkal nőtt, a munkanaphatástól megtisztított és a kiigazítatlan index szerint is. A termelés az év első két hónapjában 13,8 százalékkal magasabb volt, mint 2010 azonos időszakában. A szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított februári ipari termelés januárhoz képest 0,9 százalékkal emelkedett.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője a feldolgozóipari ágazatok új rendeléseinek több mint 28 százalékos éves bővülésére hívta fel a figyelmet. Az adat azt vetíti előre, hogy az ipari termelés növekedése továbbra is robusztus marad, még ha lassul is a második félévben a bázishatások miatt. Az év egészében az elemző 10 százalék körüli növekedésre lát reális esélyt.

Különösen kedvezőnek nevezte Suppan Gergely, hogy 13 ipari alágból 12-ben növekedést mért a KSH, ami az élénkülés szélesedését jelzi, és bizakodásra ad okot, hogy a textilipar is kezd magához térni.

A magyar termelés számára meghatározó német konjunktúra ugyan kissé megtorpant, de a növekedés nem állt meg. Kifejezetten jól alakulnak a német autóipari értékesítések, és bár a japán katasztrófa miatt lehetnek beszállítói problémák, de az értékesítések dinamikája továbbra is fennmarad.

Ugyancsak a megrendelések kedvező alakulását és a kimagasló exportteljesítményt emelte ki Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője is.

A februári részletek alapján úgy vélte, hogy a belföldi értékesítés is bővülésnek indult, ami a GDP növekedésének egészségesebb szerkezetét jelzi, és növeli a kormány által kitűzött 3 százalékos, idei gazdasági bővülés esélyét. A csütörtökön közölt adatok bizakodásra adnak okot és Tóth Gergely szerint azt is bizonyítják, hogy a decemberi visszaesés csak egy egyszeri, rendkívüli kiesés volt a trendből, az ipari növekedés azonban töretlen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Változatlanul az export húzza az ipari termelést

Az ipari termelés motorja februárban változatlanul az exportorientált vállalatok teljesítménye volt, a belföldi eladások nem érték el az egy évvel korábbi szintet, de a csökkenés üteme mérséklődött.

MTI Gazdaság

Februárban 0,9 százalékkal nőtt az ipari termelés

Februárban szerényen, 0,9 százalékkal nőtt az ipari termelés januárhoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított előzetes adatok szerint, az éves növekedés 14,3 százalék volt kiigazítás nélkül és munkanaphatástól megtisztítva is - közölte a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön.

hvg.hu Hazai gazdaság

Látványos ipari növekedés, bíztató jelek

Kimagasló mértékben, szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított 15,3 százalékos ütemben növekedett az ipari termelés volumene havi szinten 2011 januárjában, rácáfolva a gyenge 2010. decemberi adatok kapcsán felmerülő trendfordulós aggodalmakra. Bíztató, hogy az exportunk, így lényegében egész gazdasági növekedésünk szempontjából kiemelkedően fontos két szektor, a járműveket illetve a számítógép, elektronikai, optikai termékeket gyártó vállalatok is új rendelésállományuk stabil bővüléséről számoltak be - állítja Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország, stratégiai elemzési igazgatója.

MTI Gazdaság

Robosztusan nőtt az ipari termelés januárban

Az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest 13,4 százalékkal nőtt ez év januárjában, a munkanaphatástól megtisztított index 10,7 százalékkal emelkedett, míg az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index januárban 15,3 százalékkal emelkedett.