Fellélegezhet egy időre Görögország, jön a következő részlet a mentőcsomagból
Némi formalitás hátravan még ugyan, de februárban valószínűleg komoly összeghez jut Görögország, és tavasszal is lesz még némi utánpótlás.
Némi formalitás hátravan még ugyan, de februárban valószínűleg komoly összeghez jut Görögország, és tavasszal is lesz még némi utánpótlás.
Egy magas rangú EU-diplomata a Bruxinfónak úgy nyilatkozott, hogy a migráció, az eurózóna reformja és a következő többéves keretköltségvetés idén egyetlen nagy alkucsomagot alkothat.
A lett, a luxemburgi, a portugál és a szlovák pénzügyminiszter indul az eurócsoport vezetői tisztségéért, a közös fizetőeszközt használó uniós országok hétfőn szavaznak az új elnök személyéről – tájékoztatott a tagállami kormányokat tömörítő tanács csütörtökön.
Ki pénzelje az eurózóna reformját? Német–francia közös kötvény lehet a megoldás. Az ötletelés megkezdődött.
Nem szabad aktuálpolitikai slágertémává süllyeszteni a magyar euróbevezetést. Vélemény.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) közzétette éves jelentését a legfejlettebb országok külgazdasági kapcsolatairól. A dokumentum a semleges „External Sector Report” nevet viseli, de aggasztó tényekre, folyamatokra világít rá.
Erősödött a fogyasztói árak növekedésének üteme októberben az euróövezet 19 tagállamában - mutatják az Eurostat adatai.
A befagyott olasz bankhitelek aránya már a GDP negyedére rúg. A pénzügyi szektor süllyedő spirálba kerülhet, veszélyeztetve az olasz gazdaságot és az eurózónát is.
A 19 tagországban a munkanélküliségi ráta 10,1 százalék volt májusban.
Magyarország unión kívüli exportja 9,3 százalékkal növekedett, importja pedig 0,5 százalékkal csökkent áprilisban az előző hónaphoz képest.
A legnagyobb havi növekedést Dánia, Lengyelország és Románia érte el áprilisban.
Orbán Viktor szerint a következő évek „irgalmas vitája” lesz, hogy Magyarország csatlakozni akar egy, a mostaninál mélyebb európai integrációhoz, egy „európai egyesült államokhoz” és azon belül az eurózónához, vagy pedig önálló gazdaság- és nemzetpolitikát kíván folytatni. A miniszterelnök a Külgazdasági és Külügyminisztérium misszióvezetői értekezletén állította, hogy ebben a kérdésben nem kíván állást foglalni, de azért megjegyezte: a magyar alkotmány szerint a magyar gazdaság valutája a forint, és az Alaptörvény megváltoztatásához kétharmados parlamenti többség kell.
Az EU a szétesés felé halad, de igenis létezik pozitív forgatókönyv, csak merni kell változtatni – mondta a hvg.hu-nak Vivien Schmidt, a Boston Egyetem professzora, aki rögtön el is árulta, hogyan. Interjú. 2. rész.
Szerdán egyszerre vezetik be az eurózóna 19 tagországában az új húszeurós bankjegyet.
Senki nem meri kimondani, hogy a mai problémák gyökerét az euróban kell keresni, ami kizárólag a németek érdeke. Ha ezt valaki Németországban megteszi, az emberek húzzák a szájukat, és európai értékekről kezdenek el beszélni – mondta a hvg.hu-nak Wolfgang Streeck gazdaságszociológus, aki szerint lehet az Európai Uniót romantizálni, de nincs sok értelme. Aki nem találta Orbán Viktor tusnádfürdői beszédét elég provokatívnak, az ki ne hagyja ezt az interjút, melyet az elmúlt hónapok egyik legnépszerűbb német könyvének szerzőjével készítettünk kölni irodájában.
Várhatóan hétfőn indulnak el a tárgyalások a görög kormány és a nemzetközi hitelezők között az új, immár harmadik pénzügyi mentőprogramról, miután megoldották azokat a logisztikai problémákat, amelyek megakadályozták az eredeti tervnek megfelelő pénteki kezdést - közölte szombaton egy meg nem nevezett görög pénzügyminisztériumi tisztségviselő.
Az EU jóváhagyta a Görögországnak szánt valamivel több mint 7 milliárd eurós áthidaló kölcsönt, amelyből a legsürgősebb kiadásokat fedezhetik – jelentette péntek délután több nagy hírügynökség.
A három hónapos lejáratú áthidaló kölcsönre azért van szükség, mert Görögország a Nemzetközi Valutaalappal szemben már fizetési késedelembe esett, jövő hétfőn pedig az Európai Központi Banknak kell törlesztenie. Az eurózóna pénzügyminiszterei telekonferencián elfogadták az ötletet.
A cseh köztársasági elnök szerint Görögországnak el kellene hagynia az euróövezetet, és a cseheknek nem szabad pénzt áldozniuk a görög problémák megoldásáért.
Jánisz Varufakisz, a posztjáról lemondott görög pénzügyminiszter interjút adott egy brit lapnak. Azt mondta, egyedül maradt kormányán belül radikális elképzeléseivel, ezért mondott le. Az öt hónapon át húzódó tárgyalásokat a közgazdász meddőnek nevezte, és azt mondta, üres tekintetekkel találkozott Brüsszelben, valahányszor gazdasági érvekkel hozakodott elő. A feszült időszakban napi két órákat aludt.