Száz év után újabb fáraósírt tártak fel Luxorban
II. Thotmesz a 18. dinasztia uralkodója volt, sírjának felkutatását az utóbbi évek egyik legfontosabb feltárásaként kezelik.
II. Thotmesz a 18. dinasztia uralkodója volt, sírjának felkutatását az utóbbi évek egyik legfontosabb feltárásaként kezelik.
Több ezer évvel ezelőtti uralkodók kőszobrait fedezték fel régészek – nagy jelentőségük lehetett egykoron, és a jövőben még több érdekességre derülhet fény a most feltárt területről.
Sós halként is szerepeltek vámáru-nyilatkozatban azok a múmiák, amelyek kalandos utat jártak be a thébai nekropolisztól végső nyughelyükig, a most nyílt Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumáig.
Újabb technológiát vetettek be a tudósok azért, hogy kiderítsék, valóban Tutahnamon sírjából nyílik-e anyja, Noferfiti temetkezési helye. Biztosat egyelőre nem tudni, de könnyen lehet, hogy sikerrel járt a projekt.
Az ókori Egyiptom egyik legjelentősebb uralkodójaként számon tartott II. Ramszesz ritka szobrát fedezték fel régészek Kairótól nyugatra, a gízai piramisok szomszédságában – jelentette be a héten az észak-afrikai ország régészeti minisztériuma.
Pontosabban Butha-szobrot. Csupán háromszáz forintért.
A történelem egyik első, hatalmon lévő asszonya lehetett a 4300 évvel ezelőtt uralkodott II. Anheszenpepi egyiptomi királyné. A Nílus-völgyi civilizációban több nő is kivívta magának az uralkodás jogát.
A régészek Luxorban, a Nílus folyó nyugati partján elterülő Drá Abul Naga nekropoliszban talált találtak a három és fél évezredes fáraókori sírokra.
A szakemberek új verziója szerint az egyik későkori fáraót ábrázolja a Kairóban talált szobor, de a lelet így is értékes, és kiállítják majd.
Lehet, hogy II. Ramszeszt ábrázolja a fáraó héliopoliszi temploma mellett felfedezett szobor, amelynek a fejrészét csütörtökön emelték ki a talajvízből. Ha valóban a fáraót ábrázolja a szobor, a jövőre nyíló Nagy Egyiptomi Múzeum bejáratánál állítják majd fel.
Egyiptomban kedden megkezdték Tutanhamon fáraó halotti maszkjának restaurálását, egy évvel azután, hogy annak szakállát karbantartás közben véletlenül letörték, majd epoxival visszaragasztották.
Lehetnek rejtett kamrák Tutanhamon fáraó Királyok völgyében lévő sírjában – jelentette be hétfőn Mamdúh ed-Damáti egyiptomi műemlékvédelmi miniszter, miután Nicholas Reeves brit régész társaságában megvizsgálták a gyermekfáraó sírját.
A 2011-es arab tavaszig régészeti főfelügyelő, kulturális miniszterhelyettes volt, járja a világot, előadásokat tart és most is harcol az egyiptomi kincsek visszajuttatásáért. Zāhi Ḥawāss a világ egyik legismertebb egyiptológusa nemrég Magyarországon járt. Mi van szfinx alatt? Miért kellenek robotok a piramisok kutatásához? Interjú.
Kárt tettek Tutanhamon fáraó világhírű, kék-arany színű halotti maszkjában. A több mint 3300 éves műtárgy szakállát epoxi ragasztóval illesztették ugyanis vissza, miután letörték azt, valószínűleg tisztítás közben. Ráadásul meg is karcolták, amikor a ragasztó maradványait megpróbálták spatulával eltávolítani – közölték a kairói Egyiptomi Múzeum restaurátorai.
Múzeumtörténetet írt a szegedi Móra Ferenc Múzeum: minden eddigi rekordot megdöntve 114 ezren látták A fáraók Egyiptoma című kiállítást .
Ötven múmia maradványaira bukkantak egy hatalmas sírban az egyiptomi Királyok völgyében.
III. Amenhotep fáraó lányának alabástrom szobrára bukkantak egyiptomi és európai régészek Egyiptomban.
Egy olyan fáraó sírját fedezték fel amerikai régészek a dél-egyiptomi Abüdoszban, akinek eddig a létezése sem volt ismert. A régészeti szenzációt szerdán Kairóban jelentette be Pennsylvaniai Egyetem Josef Wegener vezette kutatócsoportja.
Felülvizsgálnák a Gízai-fennsík piramisainak biztonságára vonatkozó intézkedéseket az egyiptomi hatóságok, miután német kutatók engedély nélkül vettek mintákat Kheopsz fáraó piramisának egyik kamrájából.