Ijesztő hírek jöttek Grönlandról
Az elmúlt 20 évben Grönland egyes részein ötszörösére gyorsult a gleccserek olvadása – ezt igazolta a Koppenhágai Egyetem kutatóinak új tanulmánya.
Az elmúlt 20 évben Grönland egyes részein ötszörösére gyorsult a gleccserek olvadása – ezt igazolta a Koppenhágai Egyetem kutatóinak új tanulmánya.
A fakéreg alá petéző károsítók főként az aszályban legyengült fákon terjednek megállíthatatlanul, bár idén már kisebb kárt okoztak, hiszen alig maradt fa, amit megrághatnának.
A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra szorításához a jelenleginél hétszer gyorsabban kell csökkenteni a szén-dioxid-intenzitást – áll a PwC legfrissebb elemzésében. Bár a napenergia-felhasználás 24,4 százalékos, sosem tapasztalt mértékű növekedése biztató, a PwC Net Zero Economy Indexe szerint minden töredékfoknyi felmelegedés megakadályozásáért komoly árat kell fizetnünk.
Brit kutatók előrejelzése szerint nincs visszaút, a napenergia egyértelműen dominanciára tör energiatermelésében. Hogy igazán teret nyerjen, ahhoz négy fontos problémát is meg kell oldani. 13 millió ember veszítheti el ezáltal a munkáját világszerte, de ez most kifejezetten jó hír.
Körösszakálon mértek 28,1 Celsius-fokot szombaton, aminél ezen a napon még nem volt melegebb, amióta mérik.
Az indián nyár helyét átveszi a nyár. Eddig is azt tapasztalták a meteorológusok, hogy egyre inkább kitolódik a nyárias időszak, de idén már bő három héttel tovább tartott. Ha ez így megy tovább, a teljes szeptember, sőt október eleje is nyárias maradhat, de nem örülhetünk felhőtlenül annak, hogy kevesebbet kell fűteni.
A Föld ismert virágos növényeinek 45 százalékát kihalás fenyegetheti – figyelmeztettek a tudósok egy új, átfogó tanulmányban.
A NASA műholdképe szerint a D-30A kódjelű jéghegy szeptember elején nekiütközött a Clarence-szigetnek, majd észak felé sodródva folytatta útját.
Bár az erdők segíthetnek valamennyire visszafogni a pusztító szén-dioxid-kibocsátást, a globális felmelegedés katasztrofális visszacsatolási hurokba juttathatja ezeket a növényeket is.
Ausztráliában még csak most jön a nyár, ami egészen brutális lehet.
Úgy tűnik, hogy minden idők legforróbb nyarát minden idők legmelegebb ősze követi. 2023-ban június, július, augusztus és szeptember is globális melegrekordot döntött, sőt az október is szokatlanul melegen indult.
A korallzátonyok pusztulása a teljes tengeri ökoszisztémát fenyegeti, ezért mindennél fontosabb a megmentésük. Ezen dolgozik egy auszrál tengerbiológus, Taryn Foster is, újabban a mesterséges intelligencia bevonásával.
A francia fővárosban egyre elviselhetetlenebbek a nyarak, most mestertervet dolgoztak ki a csökkentésére. A Deutsche Welle videója.
Az Antarktisz körüli tengerjég kiterjedése utoljára 1986-ban volt rekordalacsony szinten. Most ahhoz képest is 1 000 000 négyzetkilométeres a hiány.
A megújuló energiatermelés terjedésének gyors üteme tartja nyitva a lehetőséget, hogy képesek legyünk teljesíteni a párizsi klímacélokat.
Az Amazon két olyan cégbe is jelentős összeggel szállt be, amelyek segíthetnek lassítani a globális felmelegedést.
Gyorsan kiszárad a talaj, nehéz előrejelezni, súlyos károkat okoz, és egyre gyakoribbá válhat. Ismerkedjen meg a villámaszállyal!
A NASA szerint június, július és augusztus együtt 0,23 Celsius-fokkal voltak melegebbek, mint bármely más nyár a nyilvántartásukban, és 1,2 Celsius-fokkal ütötték túl az 1951 és 1980 közötti nyári átlaghőmérsékletet.
Brit kutatók szerint az El Niño okozta szárazság és hőség több fát pusztít el, mint amennyi új képes növekedni.