szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Brit kutatók előrejelzése szerint nincs visszaút, a napenergia egyértelműen dominanciára tör energiatermelésében. Hogy igazán teret nyerjen, ahhoz négy fontos problémát is meg kell oldani. 13 millió ember veszítheti el ezáltal a munkáját világszerte, de ez most kifejezetten jó hír.

Az egyre hatékonyabb rendszerek és az egyre nagyobb számban használt napelemek miatt a brit Exeteri Egyetem és a University College London kutatói úgy vélik, a világ fordulóponthoz érkezett. A Nature Communications című tudományos lapban azt írják, innentől kezdve egyértelműen a napenergia lép majd elő a domináns energiaforrássá, és ezt a státuszt még 2050 előtt megszerzi.

A kutatók szerint mindez anélkül is megtörténhet, hogy az éghajlatváltozás visszaszorításával kapcsolatos ambiciózusabb döntéseket hoznának a politikai szereplők. Ugyanakkor, vélik négy dolog még megoldásra vár:

  • a stabil villamosenergia-hálózat létrehozása,
  • a napenergia használatának támogatása a fejlődő országokban,
  • az ellátási láncok kapacitásbéli problémái,
  • a munkahelyeket elvesztő régiók politikai ellenállása.

A szakemberek szerint ha ezeket a problémákat sikerül orvosolni, az hatékonyabb lehet, mint például a szén-dioxid-adó kivetése.

Femke Nijsse, az Exeteri Egyetem tudósa szerint a hagyományos modellek hajlamosak azt feltételezni, hogy valamikor a közeljövőben véget ér az a fejlődési folyamat, aminek köszönhetően a cégek egyre inkább a napenergiát használják, holott a valóságban még mindig óriási a fejlődési potenciál a technológiában.

Történelmi fordulat: most először lenyomta a szél- és napenergia a szenet az Egyesült Államokban

Az idei év első öt hónapjában több áramot termelt a szél- és a napenergia az Egyesült Államokban, mint amennyit a szénből állítottak elő. Ilyesmire még soha nem volt példa.

Nadia Ameli, a UCL tudósa szerint ahhoz, hogy a dominanciát valóban el lehessen érni, az kell, hogy a fejlődő országoknak megfelelő mennyiségű forrásuk legyen az átállás finanszírozására.

Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a napenergiára való gyors átállás világszerte 13 millió ember megélhetését veszélyezteti. Ők azok, akik a fosszilis energiahordozókra támaszkodó iparágban dolgoznak. Ezt kompenzálandó regionális gazdaság- és iparfejlesztési politikára van szükség, ami megszüntetheti az egyenlőtlenségeket, és mérsékelheti a hanyatló iparágak ellenállásából fakadó kockázatokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!